مهاجرت رویا نیست !

اخذ اقامت

پدیده مهاجرت اساسا به معنی جابجایی مردم از مکانی به مکان دیگر است و تاریخچه آن به عمر تاریخ بشریت می رسد. سودای زندگی بهتر با هدف دریافت خدمات آموزشی و بهداشتی بهتر و بیشتر، رهایی از برخی فشار ها مثل خطر جنگ، دستیابی به آزادی سیاسی، آزادی مذهبی، تحصیل و یا یافتن شغل مناسب میتواند موجبات مهاجرت شخص را فراهم آورد. اما قبل از بررسی گام هایی که باید در مسیر مهاجرت برداشت، بیایید کمی از فاکتورهای زیستی و شخصیتی خودمان که چند و چون کارکرد های امر مهاجرت را برایمان روشن می سازند صحبت کنیم.

مهاجرت و اقامت دائم یا سفر

مهاجرت و اقامت دائم با سفر چند روزه برای گذراندن تعطیلات زمین تا آسمان متفاوت است. تصمیم به مهاجرت عموما به دلیل ناکافی بودن ظرفیت های سرزمین مادری و یا عدم وجود شرایط مناسب برای شکوفایی پتانسیل های افراد اتخاذ می شود. بنابراین، باید اهدافمان را با توجه به ابعاد وضعیت حاکم بر کشور مقصد بسنجیم.

شاید فکر کنید با پیشرفت تکنولوژی همۀ مردم جهان، شهروندانِ دارای اقامتِ دائمِ یک زمین شده اند که در هر زمان به هر جا دسترسی دارند و مکان نمی تواند آنچنان حقوق ناب شهروندی ساکنان کشور مقصد را خدشه دار کند!

اما بهتر است بجای هم ذات پنداری با تکنولوژی، از مهاجرت با عنوان یک تغییر بزرگ یاد کنیم که شخص مهاجر را صبح، هنگام بیدار شدن در مکان آ به جایی بسیار دور تر در مکان نو منتقل کرده است. حالا باهم ببینم ویژگی ها و چالش های رسیدن به مکان نو ( همان مقصد مهاجرتی ) از چه قرارند:

 

اطمینان از اخبار و اطلاعات صحیح

تحقیق و گردآوری اطلاعات از منابع موثق و معتبر از مهم ترین مواردی هستند که باید بدان توجه شود؛

  • بررسی استاندارد های زندگی
  • شرایط سیاسی
  • آمار جرم و جنایت
  • شرایط اشتغال و چگونگی صدور اجازه اقامت
  • میزان مهاجر پذیری و قوانین تنظیم شده برای مهاجرین
  • شرایط تحصیل در مدارس برای فرزندان
  • بیمه و مسائل مالیاتی
  • فاصله جغرافیایی آن کشور از کشور زادگاه

همگی باید به صورت دقیق انجام پذیرد؛ زیرا تاثیر اساسی بر تعیین لایف استایل ما پس از مهاجرت می گذارد.

البته اطلاع از شرایط گفته شده هم به تنهایی کفایت نمی کند و تضمین شرایط دلخواه در کشور مقصد مستلزم مبارزه در این مسیر است؛ یعنی همه چیز به میزان اراده و اطمینان شخص از راهی که برای ادامه زندگی اش انتخاب کرده، بر می گردد!اقدامات دولت ها نیز در راستای جذب مهاجرین کشورهای مختلف دنیا با انگیزه های متفاوتی انجام می شود. از جملۀ این اقدامات می توان به ایجاد شرایط عالی برای نخبگان ، یا فراهم آوردن زمینه های کاری گسترده برای تعدادی از مشاغل که نیروی کار کمتری در آن خصوص دارند نام برد. این قبیل کشورها در تلاشند با تدارک شرایط مطلوب راه ورود افراد بهتر و توانمند تر را به کشور خود هموار کنند که در نهایت منجربه ارتقاء اجتماع متخصصان می شود.

مهاجرت و اخذ اقامت

قوانین مهاجرت در سال 2020 و همچنین ویروس کرونا از جمله دغدغه های این روزه افراد می باشد که واجدین شرایط نیز می بایست قبل از هر گونه اقدامی نسبت به این امر آگاهی کامل داشته باشند. موسسه حقوقی و داوری بین الملل رویای سبز با تجربه و مهارت مدیریت مجموعه بهترین و سریع نرین راه حل های مهاجرتی را برای شما فراهم می نماید.

اهمیت دانستن قوانین مهاجرتی

بنابراین قواعد مهاجرتی کشورها بنا به ساختار و نظام حقوقی آن کشور تعریف می شود و با یکدیگر متفاوت است و در همین راستا هرگونه اقدام برای مهاجرت که مورد پذیرش کشور مقصد نباشد می تواند مجازات هایی را برای فرد مهاجر در پی داشته باشد. اما بطور کلی میتوان گفت که کشورهای تابع نظام عرفی (به انگلیسی: Common law) مهاجرپذیری بیشتری نسبت به کشورهای تابع نظام مدنی (به انگلیسی: Civil law) دارند و این منجر به باز شدن دریچه های مهاجرتی متنوع و متفاوتی به روی مردم جای جای جهان می شود.

از شیوه های اخذ اقامت می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– ازدواج با شخص خارجی که اقامت و تابعیت کشور خارجی مورد نظر را دارد؛کاملا قانونی است و فرد می تواند بدین شکل اقامت کشور همسرش را بگیرد.
– مهاجرت کاری که بنا بر شرایط اشخاص و کشور پذیرنده متفاوت است و نیز کاملا قانونی تلقی می شود.
– مهاجرت از طریق تولد،که اشخاص برای اینکه فرزندشان در کشور دیگری متولد شود و از این راه دارای تابعیت خارجی گردد مهاجرت می نمایند.
– راه دیگری نیز برای مهاجرت وجود دارد ؛ تحت عنوان سرمایه گذاری در کشور خارجی که باز هم از راه های قانونی مهاجرت برشمرده می شود و افراد را به انتقال سرمایه برای کسب و کار بهتر با بازده بالاتر ترغیب می کند و در نتیجه جریان اقتصادی کشور مقصد را نیز رونق و بهبود می بخشد.

به خودتان زمان دهید

به یاد داشته باشید هرکدام از این روش های قانونی که با توجه به مهارت و توانایی های شخصی و در سایه آگاهی کافی انتخاب شود، با صرف هزینه های مقتضی و برخورداری از وکلای کار کشته در زمینه امور اقامتی و مهاجرتی بهترین بازده را به ارمغان می آورد. به هر ترتیب تمام روش های مهاجرتی فرد را متحمل هزینه هایی خواهد کرد که البته با توجه به نوع آن، کشور مقصد، فردی و یا خانوادگی بودن مهاجرت می تواند بسیار متفاوت باشد؛

پس باید از همان ابتدای کار، اقدام به تامین بودجه مورد نیاز نمود. بطور کلی پر هزینه ترین روش مهاجرتی، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری است که تمکن مالی بالایی لازم دارد و کم هزینه ترین آن مهاجرت تحصیلی است، بخصوص اگر بتوان بورسیه دریافت کرد.

گاهی افراد بلافاصله پس از ورود به کشور مقصد درمورد خرید ملک و صرف برخی هزینه های اولیه شتاب زده عمل می کنند؛ در حالی که متقبل شدن هزینه های بزرگ در سال اول مهاجرت اشتباه است. بهترین کار در بدو ورود این است که به خود زمان دهند تا با شرایط تازه و محیط کاملا جدید زندگی شان آشنا شوند.

بنابراین، بهتر است از قبل مکانی را برای اسکان در نظر گرفته و تا فراهم شدن شرایط مناسب برای اقدام به خرید خودرو از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده کنند. با توجه به این که قوانین خرید ملک و املاک در کشور های مختلف متفاوت است، امن ترین راه حل مشورت با یک وکیل زبده جهت روشن شدن قوانین حقوقی خرید ماشین و ملک و همچنین داشتن اطلاعات کافی از سیستم بده بستان بومیان آن محل است.
مشاوران حقوقی رویای سبز با سال ها تجربه در حوزه اخذ اقامت برای هموطنان عزیز در کنار شما هستند تا به صورت قانونی و تضمینی کارهای مربوط به مهاجرت را پیش برده و نتیجه دلخواه را به شما ارائه می دهند.

همه روش های مهاجرتی در یکی از این دو دسته قرار میگیرند :

اخذ ویزا و یا اخذ کارت اقامت؛ به این معنی که از ابتدا یا به فرد ویزا میدهند و یا کارت اقامت برای او صادر میگردد. اما امکان صدور پاسپورت از ابتدا وجود ندارد.

ویزا یا روادید برای انجام کار خاصی، درمدت زمان مشخص صادر می گردد. و در طول مدت اعتبار ویزا، شخص از تمامی حقوق شهروندی آن کشور برای همیشه برخوردار نمی شود ؛ مثلا در صورت اخذ ویزای تحصیلی ، پس از پایان دوره دانشگاهی خود باید به کشورتان برگردید و یا آن را تبدیل کنید. ویزای تحصیلی هیچگاه پس از پایان تحصیل تمدید نمی گردد ، مگر آنکه ویزای تحصیلی به ویزای دیگری (مثلا ویزای کار) تبدیل شود. این نکته را باید در نظر داشت که معمولا پس از چند سال ویزای کار به اقامت تبدیل می شود.

تفاوت شهروند با مقیم دائمی چیست؟

میان شهروند و کسی که مقیم دائم کشوری شده است تفاوت هایی وجود دارد. با وجود اینکه یک مقیم دائم می تواند تا هر زمانی که بخواهد در آن کشور زندگی کند اما شهروند آن کشور محسوب نمی شود و از این رو اجازه رای دادن در انتخابات فدرال ، کاندید شدن ، داشتن پاسپورت و پیوستن به نیروی مسلح کشور و نیروی نظامی را نخواهد داشت.

سودای زندگی بهتر

تماس با ما : ۲۸۱۱۱۰۳۶-۰۲۱

دارا بودن کارت اقامت دائم

دارا بودن کارت اقامت دائم در صورت رعایت قوانین و شرایط کشور تمدید می شود ؛ اما اگر مقیم دائم ، مقررات و شرایط مهم را رعایت نکند کارت اقامت دائمی او باطل شده و از آن کشور خارج می شود.

اقامت چیست؟

برخلاف ویزا، کارت اقامت (چه دائم و چه موقت)،به فرد این امکان را می دهد که با دیگر شهروندان آن کشور هیچ تفاوتی به لحاظ حقوق شهروندی نداشته باشد. بدین ترتیب می تواند حساب بانکی باز کند ، تسهیلات بانکی بگیرد، تحصیل رایگان داشته باشد، ملک، خودرو و… بخرد و در واقع تمام محدودیت هایی که در باب ویزا ذکر شده را نخواهد داشت.
از طریق بعضی از روش ها، فرد مهاجر و خانواده اش از همان ابتدا صاحب کارت اقامت (شهروندی) می شوند اما این اقامت تحت هیچ حالتی از همان ابتدا دائمی نیست. و معمولا پس از گذشت ۵ سال از تاریخ صدور اقامت موقت، امکان در خواست اقامت دائم به وجود می آید.

مقیم دائم دقیقا به چه کسی گفته می شود؟

کسی که موفق به دریافت حق اقامت دائمی می شود در واقع مقیم دائم آن کشور محسوب می شود. افرادی که اقامت دائم دارند حق کار و زندگی در کشور دوم را دارند. طول مدت زمان زندگی اشخاص بدون محدودیت است. افرادی که به عنوان مقیم دائم ساکن کشوری هستند از حقوق و وظایف دیگر شهروندان برخوردار خواهند شد.
بسیاری از کشورها به افراد متقاضی اقامت دائم یک کارت اقامت دائم می دهند که در سفر های بین المللی با ارائه آن می توانند به راحتی عبور و مرور داشته باشند. ظاهر این کارت که مشابه کارت های بانکی است برای فرد به منزله یک کارت شناسایی عمل می کند که نشان می دهد فرد غیر بومی و بیگانه بوده ولی مقیم دائمی کشور شده است. پیش تر این کارت شناسایی به گرین کارت یا کارت سبز معروف بود. به همراه داشتن گرین کارت اقامت دائمی شخص را گواهی می کندو اجازه اقامت و اشتغال در آن کشور را می دهد.

اقامت کوتاه مدت و بلند مدت (موقت و دائم)

برای ورود به کشور مقصد و دریافت اقامت ، راه های مختلفی وجود دارد. اقامت در کشورهای خارجی به دو گروه اقامت دائمی و اقامت موقت دسته بندی می شود.
دریافت اقامت کوتاه مدت و غیر دائمی : برای اخذ اقامت کوتاه مدت، می توان از طریق ویزای توریستی اقدام کرد و به کشور مقصد جهت سیر و سیاحت سفر نمود. طول مدت اقامت در این روش کوتاه است و بنا به قوانین کشور بین 3 تا 6 ماه خواهد بود.
دریافت اقامت بلند مدت و دائمی : اداره مهاجرت و شهروندی بعضی کشورها به متقاضیان واجد شرایط اجازه اقامت در کشورشان را می دهد. کارت اقامت دائم افراد هرچند سال یک بار تمدید می شود. برای تمدید اقامت دائم فرد متقاضی باید اثبات کند که در طول مدت مورد نظردر آن کشور حاضر بوده است.

تابعیت چیست؟

بعد از گذشت 3 الی 5 سال از صدور کارت اقامت دائم که حدودا بین 8 تا 10 سال پس از اخذ اقامت موقت است ، امکان درخواست پاسپورت برای شخص مهیا می شود. برای دریافت پاسپورت معمولا جهت سنجش اطلاعات تاریخی ، زبان ، قوانین مدنی و جغرافیایی آن کشور آزمونی گرفته می شود که در صورت قبولی میتوان پروسه گرفتن پاسپورت را سپری نمود. البته می توان بارها برای آزمون اقدام کرد تا به قبولی لازم رسید.

بطور خلاصه می توان گفت که اخذ ویزا اصولا هزینه کمتری دارد و شانس دریافت آن بستگی زیادی به صلاحیت های شخصی فرد متقاضی مانند تحصیلات ، سن ، سابقه کار ، سطح زبان و… دارد. اخذ ویزا مناسب ترین راهکار برای افراد واجد شرایط می باشد. اما افرادی که به دنبال روش های مطمئن تر با شانس قبولی بالاتر هستند بهتر است به دنبال مسیر هایی باشند که از ابتدا به آنها اقامت اعطا شود.

در پایان به خاطر داشته باشید

که قبول تمام این مشقات در مسیر مهاجرت برای داشتن زندگی امن ، پایدار و دلپذیر در سرزمین مقصود است؛ پس باید مناسب ترین راه را برای خود انتخاب کنید تا با طیب خاطر و با اهداف بزرگ وارد کشور مورد نظر شوید؛ چرا که در پیش گرفتن روش های پرخطر غیرقانونی مثل قاچاق و پناهندگی نه تنها می تواند به امنیت جانی شما لطمه وارد کند، بلکه وجه فردی تان را به عنوان یک مهاجر به شدت مخدوش و آسیب پذیر می نماید. به عنوان عضوی از اعضای منزل جدیدتان ، شما دارای درجه شهروندی خواهید بود؛ پس چه بهتر که با تکیه بر توانایی های شخصی و با صرف وقت و دقت کافی برنامه مهاجرت خود را عملی سازید.
وکلا و مشاوران حقوقی مجموعه رویای سبز در راستای شفاف سازی شما در تصمیم گیری های سرنوشت ساز و مهم مهاجرتی ، راه گشا و راهنمای شما هستند . و با سال ها تجربه در اخذ اقامت و انجام کارهای مهاجرت از طریق قانونی شما را همراهی می کنند. کافی ست با ما تماس بگیرید.

فهرست