انواع طلاق را بشناسیم

دکتر افشین قاسمی

موسسه حقوقی و داوری بین المللی رویای سبز

نام وکیل : دکتر افشین قاسمی
تلفن : ۲۸۱۱۱۰۳۶-۰۲۱
ایمیل : info@royayehsabz.com
نشانی : تهران، سعادت آباد،میدان کاج، سرو شرقی، پلاک ۱۳۷، ساختمان رویای سبز

طلاق چیست ؟

طلاق واژه ای عربی از ریشه طَلَقَ به معنای گشودنِ گره و رها کردن است و در فقه به عنوان از بین بردن ازدواج با الفاظ مخصوص می باشد. هرچند در اصول فقه اسلامی طلاق اساسا امری مذموم شناخته می شود، اما در دنیای امروز طلاق کارکرد حقوقی مهمی دارد و به منزلۀ دست آویزی است که از آن برای پایان دادن به رابطه زناشویی میان زن و مرد استفاده می شود. از قضا، قوانین ذکر شده برای طلاق از همین اصول و احکام فقهی منشا و سرچشمه می گیرد و به موجب آن تکالیفی که زوجین در طول ازدواجشان ملزم به انجام آن هستند از دوششان برداشته می شود.

دلایل مراجعه به دادگاه ها

در واقع یکی از عمده دلایل مراجعه به دادگاه ها مجری داشتن دعاوی خانوادگی اعم از دعوی طلاق طرفین ازدواج می باشد. افزایش تقاضا برای جدایی و فسخ ازدواج سبب شده تا امر طلاق در مجامع و محافل کشور به چالشی حیاتی و گریز ناپذیر برای حقوقدانان و جامعه شناسان بدل شود؛ چرا که آسیب های خانوادگی و اجتماعی آن بر سلامت جسم و روان اعضای خانواده حتی تا سالها بعد از طلاق انکار ناپذیر است.
درمجموع سهم تاثیر گذاری زن و مرد در روند پرونده طلاق بسته به شرایط شخصی فعلی شان در ازدواج، خدمتی که به این ازدواج کرده اند و البته حقوقی که به هنگام نکاح در شروط عقد ذکر شده باشد متغیر است. در حال حاضر مسأله مورد توجه جامعه در بحث طلاق ابعاد شروط ضمن عقد می باشد که بوسیله آن از قدرت مطلق مرد در تصمیم گیری برای تعیین این حکم سرنوشت ساز تا حدی کم میکند و دادگاه را با الفاظ جدیدی مثل حق طلاق و طلاق توافقی روبرو میکند.

بدین ترتیب طلاق از یک سویه بودن و از حالت یک دستور و اجباری که تنها توسط مرد امر می شود خارج شده و به صورت حقی در می آید که با توجه به تمایل زوجین برای ادامه زندگی می توانند هردو در آن سهیم باشند. به هر ترتیب طلاق نیز مانند هر فعلی فایده و ضررهایی برای افراد و جامعه به همراه خواهد داشت، اما مطلب مهم چه در ازدواج و چه در طلاق رضایتمندی و کسب حقوق مادی و مدنی زوجین است که در قوانین یک کشور باید بطور منصفانه بدان پرداخته شود.

انواع طلاق

برخلاف تصور عامه مردم طلاق امری صرفا یک سویه نیست و در برخی از موارد زن نیز می تواند برای جدایی اقدام کند. بدین ترتیب طلاق به دو شیوه تعریف می شود و صورت می گیرد.
– طلاق رجعی
– طلاق بائن

طلاق رجعی

در طلاق رجعی برای شوهر در مدت عده حق رجوع است.” ماده 1148 قانون مدنی طبق ماده ذکر شده اگر طلاق دارای دو ویژگیِ نگه داشتن عده توسط زن برای مدت مشخصی باشد و همچنین امکان رجوع مرد به زن وجود داشته باشد؛ طلاق رجعی نامیده می شود.

به عبارت دیگر زمانی که زن و مردی به صورت رجعی از هم جدا می شوند؛ همان طور که از نامش مشخص است، مرد می تواند تا پایان مدت عده به زن بازگردد و با او زندگی کند. این بازگشت از جانب مرد صورت می گیرد و مرد مکلف است رجوع خود را بنحوی اعلام کرده و به مدت یک ماه از آغاز عده آن را ثبت نماید تا زندگی زناشویی بار دیگر آغاز شود. بدین ترتیب زن در طول عده طلاق هنوز همسر مرد می باشد.

از این رو قانون احکامی را متناسب با طلاق رجعی وضع نموده است تا زن نیز از حقوقی در این دوره برخوردار باشد. طبق احکام طلاق رجعی، چون زن هنوز زوجه مرد است، در طول مدت عده مرد مکلف است نفقه زن را پرداخت نماید، مرد حق ندارد زن را از محل سکونتشان بیرون کند و همچنین در صورتی که در این ایام یکی از زوجین فوت نماید، دیگری از متوفی ارث می برد.
هرچند رجوع مکرر مرد می تواند این نگاه را ایجاد کند که زن یک بازیچه است اما، فقها بر این نظرند که این فرصتی دوباره برای تجدید نظر طرفین و استحکام خانواده خواهد شد و زن با دریافت نفقه و ارث امنیت مالی خواهد داشت.

طلاق بائن

طبق ماده 1145 قانون مدنی در صورتی که طلاق بر اساس یکی از شش مورد زیر انجام پذیرد؛ طلاق بائن است و زوجین پس از جدایی، دوره ی عده داشته باشند و یا نداشته باشند، نسبت به دیگری محرم نیستند و نمی توانند بدون نکاح مجدد به یکدیگر رجوع کنند.

در صورتی که زن بعد از ازدواج، تا زمان طلاق باکره باشد.

در صورتی که زن هنگام طلاق یائسه باشد.

طلاق خُلع زمانی ست که زن به همسرش علاقه ای ندارد و به صورت توافقی با بخشیدن مهریه و یا بخشی از اموالش به مرد، از او جدا می شود. در صورتیکه بیم به گناه افتادن زن به دلیل بی مهری به شوهر عیان شود، حکم خلع صادر می شود.
اگر در زمان عده، زن از بخشش اموال و یا مهریه خود منصرف شود، حکم طلاق به رجعی تغییر خواهد کرد و مرد می تواند به زن بازگردد.
طلاق مُبارات همچون طلاق خلع به صورت توافقی با بخشیدن بخشی از اموال و مهریه به مرد جاری می شود. هرچند در این مورد، بی مهری می تواند از هر دو سو باشد و تنها مختص زن نیست. همچنین در طلاق مبارات مالی که زن به مرد می بخشد نباید از میزان مهریه او بیشتر باشد.

طلاق سوم یا سه طلاقه

طلاق سوم ( سه طلاقه) نوع دیگری از طلاق بائن است که مرد نمی تواند در دوران عده به زن رجوع کند چرا که این دو سه مرتبه ی پیاپی با یکدیگر ازدواج کرده و جدا شده اند. اگر زن برای مدتی با مردی دیگر ازدواج کند و از همسر دومش جدا شود دوباره این زن و شوهر می توانند با هم ازدواج نمایند.
برخلاف فقهای اهل سنت که به سه طلاقه ی درجا حکم می دهند، فقهای شیعی جدایی را زمانی سه طلاقه می دانند که در این میان رجوع صورت گرفته باشد.

طلاق حاکم شرع که طبق آن حاکم شرع حکم طلاق زنی را که همسرش نه به او نفقه می دهد و نه او را طلاق میدهد، صادر می کند.

عده

به مدت زمانی که زن پس از جدایی از همسرش برای ازدواج بعدی باید صبر کند، عده گفته می شود که متناسب با وضعیت زن، این طول مدت متفاوت می شود.
اگر حکم به طلاق باشد، عده ی زن به مدت سه دوره پاکی از خون حیض می باشد ولی در صورت بارداری، زن مکلف است تا زمان وضع حمل عده نگه دارد. برای زنانی که هنوز به سن یائسگی نرسیده اند، اما عادت ماهیانه نیز ندارند، عده آن ها سه ماه قمری لحاظ می شود. برای زن بیوه چهار ماه و ده روز است.
در زمان عده زن، ازدواج با او حرام است؛ نکاح باطل می باشد، زن و مرد تا ابد بر یکدیگر حرامند و هرگز نمی توانند با یکدیگر ازدواج کنند. همچنین درخواست ازدواج از زنی که در عده رجعی می باشد نیز حرام است.

در صورتی که زندگی مشترک خود را پایان یافته می بینید؛ بهتر است پیش از بروز هرگونه آسیب جدید با افرادی که در این حوزه تحصیلات و تجربه لازم را دارند مشورت کنید تا بتوانید برای ادامه زندگی خود بهترین تصمیم را بگیرید. تیم حقوقی رویای سبز در کنار شماست تا با کمترین میزان فشار مالی و روانی، به آنچه حق شماست دست یابید و آرامش را به خود و اطرافیانتان بازگردانید.

مراحل طلاق توافقی چیست ؟

در ابتدا زوجین باید دادخواست طلاق توافقی خود را به دفتر خدمات قضایی ارائه داده(در حال حاظر قانون جدید) و مرجع قضایی با توجه به محل سکونت مشترک زوجین دادگاه صالح برای رسیدگی به دادخواست مطروحه تعیین و اعلام می نماید.

برای مشاوره آماده هستیم

تلفن : 02128111036(سی خط)

پست الکترونیکی : info@royayehsabz.com

نشانی : تهران، سعادت آباد،میدان

کاج، سرو شرقی، پلاک ۱۳۷، ساختمان رویای سبز
ثبت-برند-رویای-سبز
موسسه حقوقی و داوری بین المللی رویای سبز

جدیدترین اخبار حقوقی

طلاق

طلاق

question_answer0
مشاوره حقوقی تلفنی - دکتر افشین قاسمی
تبلیغات با یار هومشند کسب و کار
همین حالا برندتو ثبت کن
افشین قاسمی وکیل پایه یک دادگستری و داور بین المللی

اینستاگرام رویای سبز

فهرست