دکتر افشین قاسمی

موسسه حقوقی و داوری بین المللی رویای سبز

نام وکیل :افشین قاسمی پژوهشگر دوره دكترای حقوق خصوصی

تلفن : ۲۸۱۱۱۰۳۶-۰۲۱
ایمیل : info@royayehsabz.com
نشانی : تهران، سعادت آباد،میدان کاج، سرو شرقی، پلاک ۱۳۷، ساختمان رویای سبز

بخش اول

انواع جرم را بشناسیم ؟

مجرمان و بزهکاران دو گروه هستند: گروه اول را کسانی تشکیل می دهند که مورد شناسایی قرار گرفته اند و گروه دوم شامل مجرمانی است که شناخته شده نیستند.

در واقع اگر کل مجرمان را بتوان به کوه بزرگی از یخ تشبیه کرد که در اقیانوس شناور است، قسمتی از این یخ که بیرون قرار دارد و قابل مشاهده است گروه اول را تشکیل داده و بقیه کوه یخ که در داخل آب پنهان است، گروه دوم را شامل می شود (اکبری، 1385: 167). جرایم نیز از تخلفات کوچک مانند: تخلفات رانندگی تا تخلفات بزرگ هم چون قتل قابل رتبه بندی هستند و مجازات هایی که برای جرایم مختلف در نظر می گیرند نیز متفاوت است.

مجازات برخی از جرایم جدی (Serious Crimes) مانند قتل، معمولاً سنگین تر است؛ اما برخی دیگر از جرایم تنها به پرداخت جریمه نقدی منتهی می شود (احمدی، 1384: 10).

تقسیم بندی جرم از دید جامعه شناسان

در این میان، جامعه شناسان جرم را بر مبنای اینکه چگونه اتفاق می افتد و چگونه جامعه، قانون شکنان را مجازات می کند به طبقات زیر تقسیم می کنند:

الف – جرایم خیابانی (Street Crimes) :

بسیاری از جرایم، در زمره جرایم خیابانی هستند که البته همه آنها در خیابان اتفاق نمی افتند و ممکن است در خانه، محل کار و مکان های دیگر نیز رخ دهند. جرایم خیابانی را می توان به جرایم زیر تقسیم بندی کرد.

  • جرایم خشونت آمیز : جرایمی که با زور یا تهدید علیه دیگران همراه هستند. مانند: جنایت، تجاوز و غارتگری.
  • جرایم مالی : برخی از قانون شکنی ها با خشونت و جرایم مالی نیز همراه است. مانند: اتومبیل دزدی و حریق عمدی.
  • جرایم اخلاقی : به رفتارهای غیر قانونی داوطلبانه ای گفته می شود که معمولاً به وسیله خود فرد انجام می شود. مانند: روسپی گری و سوء مصرف مواد مخدر.
تقسیم بندی جرائم

بجرایم یقه سفیدان (White- Color Crimes):

جرایم یقه سفیدان یا جرایم شغلی و صنفی به فعالیت هایی غیر قانونی گفته می شود که صاحبان مقام، احترام و منزلت، با استفاده از مقام خود، به اختلاس، جعل، تزویر، کلاه برداری، زمین خواری و رشوه گیری دست می زنند (ستوده، 1386: 44). جرایم یقه سفیدان که برای اولین بار توسط ساترلند (1949) مطرح شد (گیدنز، 1379: 177) دارای این ویژگی ها می باشد:
1- مرتکبان این نوع جرایم از طرف قانون کمتر تهدید می شوند و برخورد سازمان های نظارتی با آنان همراه با بی توجهی و اغماض است. جامعه نیز در برابر این نوع جرایم حساسیت کمتری داشته و واکنش چندانی از خود بروز نمی دهد.
2- میزان بالایی از این نوع جرایم کشف نمی شوند و یا در صورت کشف، چون مرتکبان آن اغلب از برگزیدگان قدرت می باشند و موارد تخلف آنان گزارش نمی شود، به سختی می توان آمار واقعی جرایم مالی یقه سفیدان را جمع آوری و طبقه بندی کرد.
3- اگر چه اغلب، توده وسیعی از افراد جامعه، قربانیان واقعی این انواع جرایم هستند و نسبت به جرایم مالی دیگر هزینه های سنگین تری بر جامعه تحمیل می کنند، ولی روحیه جامعه از رفتار این متخلفان حقیقی (یقه سفیدان) و حقوقی (شرکتهای مختلف) چندان جریحه دار و خشمگین نمی شود.
4- جرایم مالی یقه سفیدان نتیجه فعالیت های یک طبقه ممتاز از جامعه است که از قدرت اقتصادی، اقتدار سیاسی و موقعیت اجتماعی بالایی برخوردارند و در مقایسه با قربانیان این نوع جرایم، متخلفان برای رفع اتهام، قدرت دفاعی بسیار بالایی دارند.
5- اگر چه در مقایسه با جرایمی نظیر: قتل، تجاوز به عنف و دزدی مسلحانه این نوع جرایم با خشونت بسیار کمتری همراه است، ولی پی آمدهای آن برای جامعه پرهزینه تر می باشد (احمدی، 1384: 172 و 171).

" بررسی آسیب شناسی اجتماعی یکی از مهم ترین حوزه های مورد بررسی در علوم اجتماعی و جامعه شناسی است."

پ- جرایم سازمان یافته (Organized Crimes):

در بحث های علمی آمریکا و اروپای شمالی، جرم سازمان یافته به فعالیت های غیر قانونی مشتمل بر مدیریت و هماهنگی برای کسب درآمدهای غیر قانونی گفته می شود. در این معنا، جرم سازمان یافته معادل اقدامات غیر قانونی قلمداد شده است؛ ولی در بحث های سیاسی و عمومی، جرم سازمان یافته معمولاً نه به مجموعه ای از فعالیت ها، بلکه به مجموعه ای از عاملان گفته می شود.

اداره تحقیقات جنایی فدرال آلمان نیز جرم سازمان یافته را به این صورت تعریف کرده است: «ارتکاب برنامه ریزی شده جرایم جنایی با هدف دنبال کردن منفعت و قدرت به وسیله بیش از دو نفر که هر کدام دارای وظیفه معینی باشند و از خشونت یا وسایل دیگر برای اثرگذاری بر مطبوعات، مقامات اجرایی و قضایی یا اقتصادی استفاده کنند».

به این ترتیب، جرم سازمان یافته مرکب است از: سازمان هایی که با صفاتی از قبیل دوام و پایداری سلسله مراتب و درگیری در بسیاری از فعالیت های مجرمانه، مشخص می شوند. بر این اساس،‌ می توان «مافیا» را با دوام ترین و مهم ترین شکل جرم سازمان یافته دانست (رحمدل، 1386: 107 و 106). علل جرایم سازمان یافته را گروهی از نظریه پردازان، محصول منطقی اقتصاد لیبرال، نتیجه ای غیر قابل اجتناب از سازمان اقتصادی آزاد و منطق سود، تحرک انسان ها و کالاها، باز شدن یا ترک مرزهای ملی، انهدام نسبی سلطه دولت ها، توسعه ارتباطات لحظه ای و فرصت طلبانه، فقدان مقررات معاملات بانکی و هماهنگی آن با حقوق جزا و عدم کارآیی متون موجود حقوقی می دانند (محسنی، 1386: 116).

در واقع، جرایم سازمان یافته عملکرد تُجّاری است که کالاها و خدمات غیر قانونی را برای سود بیش تر عرضه می کنند. این فعالیت های غیر قانونی شامل: قاچاق مواد مخدر، روسپی گری، پول شویی، و دزدی های کلان می شود. از آنجا که هیچ سازمانی به تنهایی نمی تواند جرایم سازمان یافته را کنترل کند، بسیاری از گروه ها در همه سطوح جامعه این عمل را انجام می دهند.

گروه های جرایم سازمان یافته جدا از اقدامات غیر قانونی، به دنیای تجارت مشروع نیز نفوذ می کنند و زنجیره ای از روابط قانونی و جرایم سازمان یافته را در بانک داری، هتل داری، اداره مُتل ها، آژانس های املاک، خرید و فروش اتومبیل و ساختمان، حمل و نقل، کارخانه های پوشاک و بیمه (ستوده، 1386: 47 و 46) به وجود می آورند که هدف از همه این اَعمال، ثروت اندوزی است؛ نه کشتن.

اگر در حین اجرا قتلی هم رخ دهد اتفاقی است (شیخاوندی، 1379: 189). شواهد حاکی از آن است که در کشورهایی که قمار، فحشاء، مواد مخدر و مشروبات الکلی غیر قانونی است، به دلیل اینکه تقاضا برای این نوع کالاهای غیر قانونی زیاد است، جرایم سازمان یافته نیز رشد داشته اند. این نوع جرایم، علاوه بر آن که موقعیت اجتماعی و اقتصادی مردم را مورد مخاطره قرار می دهند، فضای اخلاقی جامعه را هم متأثر می کنند.

البته در مواردی، جرایم سازمان یافته مالی نظیر: فرار مالیاتی و کلاه برداری از بیمه، با سوء استفاده از قوانین رسمی از طریق حرفه های مشروع انجام می شود؛ به گونه ای که تشخیص و اثبات این نوع فعالیت ها به عنوان مصادیقی از جرم بسیار مشکل است. در حال حاضر، جرایم سازمان یافته را جرایمی می دانند که در یک ساختار سازمانی پیچیده با هدف کسب پول یا قدرت عمل می کنند و بعضاً قواعد سخت تری نسبت به قواعد حکومتی دارند و معمولاً یک گروه مافیایی در ساختار سلسله مراتب، آن را هدایت می کنند (احمدی، 1384: 158-156).
یکی از اشکال جرایم سازمان یافته تروریسم (Terrorism) می باشد. در فرهنگ وبستر و آکسفورد، تروریسم به معنای «ایجاد ترس و وحشت شدید» آمده است (حکیمی ها، 1384: 49). در واقع، تروریسم به شکلی از اقدام خشونت بار دولتی و یا غیر دولتی که با هدف دستیابی به یک منظور سیاسی صورت می گیرد گفته می شود. این پدیده با دیگر انواع خشونت شباهتی ندارد و تلاش می کند تا توجه بین المللی را به جانب یک بی عدالتی، خواه واقعی خواه خیالی بکشاند.

تروریست ها شیوه های گوناگونی را به کار می گیرند که عبارتند از: ترور افراد، هواپیما ربایی، بمب گذاری، گروگان گیری، سرقت از بانک ها و خراب کاری. این اقدام روش کسانی است که آدم کشی و تهدید مردم و ایجاد خوف و وحشت را به هر طریقی که باشد برای رسیدن به هدف های خود درست و لازم می دانند.

در نتیجه، علاوه بر شیوه و روش اقدام، انگیزه افراد یا گروه ها در انجام عمل، ملاک تروریستی بودن یا تروریستی نبودن عمل را مشخص می کند. یعنی اگر فرد یا گروهی با هدف سرقت یا کسب منفعت اقتصادی اقدام به آدم کشی کند به این عمل، عمل تروریستی گفته نمی شود؛ زیرا می باید انگیزه فرد یا گروهی که دست به آدم کشی یا ایجاد رعب و وحشت می زند سیاسی باشد (شیرودی، 1382: 159-155). بر اساس گزارش هیئت علمی عالی رتبه تهدیدات، چالش ها و تغییر (Report Of High Level Panel On Threats- 2004) تروریسم و جرایم سازمان یافته به طور سنتی مشکل داخلی هر کشور محسوب می شود.

این مسئله از دو دهه منتهی به هزاره سوم میلادی به پدیده ای فراملی و خطرناک تبدیل شده و از جمله مواردی است که به عنوان تهدیدی برای دولت ها و جوامع قرن بیست و یکم شناخته می شود. این عمل از دیدگاه اسلامی کاملاً مذموم و برخلاف اصول و ارزش های اسلامی از قبیل اصل کرامت انسانی و حق برخورداری از حیات و امنیت است. حادثه تروریستی 11 سپتامبر 2001 نقطه اوج عملیات تروریستی سازمان یافته تلقی می شود (حکیمی ها، 1384: 49 و 48).

جرم قانونی

قانون مجازات اسلامی

عطف به نامه شماره 152433/38648 مورخ 20/9/1386 در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم (123) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون مجازات اسلامی مصوب جلسه مورخ 1/2/1392 کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی مطابق اصل هشتاد و پنجم (85) قانون اساسی که با عنوان لایحه یک فوریتی مجازات اسلامی (کلیات، حدود، قصاص و دیات) به مجلس شورای اسلامی تقدیم گردیده بود، پس از موافقت مجلس با اجرای آزمایشی آن به مدت پنج سال در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ 25/9/1388 و تأیید شورای محترم نگهبان، به پیوست ابلاغ می گردد.

ماده 2-هر رفتاری اعم از فعل یا ترک فعل که در قانون برای آن مجازات تعیین شده است جرم محسوب می شود.

فصل دوم ـ قلمرو اجرای قوانین جزایی در مکان
ماده 3- قوانین جزایی ایران درباره کلیه اشخاصی که در قلمرو حاکمیت زمینی، دریایی و هوایی جمهوری اسلامی ایران مرتکب جرم شوند اعمال می شود مگر آنکه به موجب قانون ترتیب دیگری مقررشده باشد.

موسسه حقوقی و داوری بین المللی رویای سبز

موسسه حقوقی رویای سبز با گروهی از وکلای خبره در حیطه تجارت و ورشکستگی همراه شماست تا در صورت بروز مشکلات تجاری حامی شما باشد و با کمترین خسارت مالی در کوتاه ترین زمان از اعتبار شما حراست کرده تا پس از پایان دوران ورشکستگی با خطای کمتر به روال عادی تجارت بازگردید.

وکیل دعاوی خانوادگی و طلاق

برای مشاوره آماده هستیم

تلفن : 02128111036(سی خط)

پست الکترونیکی : info@royayehsabz.com

نشانی : تهران، سعادت آباد،میدان

کاج، سرو شرقی، پلاک ۱۳۷، ساختمان رویای سبز
ثبت-برند-رویای-سبز
موسسه حقوقی و داوری بین المللی رویای سبز

جدیدترین اخبار حقوقی

طلاق

طلاق

question_answer0
مشاوره حقوقی تلفنی - دکتر افشین قاسمی
تبلیغات با یار هومشند کسب و کار
همین حالا برندتو ثبت کن
افشین قاسمی وکیل پایه یک دادگستری و داور بین المللی

اینستاگرام رویای سبز

فهرست