دکتر افشین قاسمی

موسسه حقوقی و داوری بین المللی رویای سبز

نام وکیل :افشین قاسمی پژوهشگر دوره دكترای حقوق خصوصی

تلفن : ۲۸۱۱۱۰۳۶-۰۲۱
ایمیل : info@royayehsabz.com
نشانی : تهران، سعادت آباد،میدان کاج، سرو شرقی، پلاک ۱۳۷، ساختمان رویای سبز

بخش دوم

ادامه . . .

ت- جرایم سیاسی (Political Crimes):

برخی مقامات دولتی است از قدرت خود به صورت غیر اخلاقی و غیر قانونی برای رسیدن به مقاصد مادی با قدرت سیاسی استفاده کنند و یا از موقعیت سیاسی خود سوء استفاده کرد، از طریق رشوه گیری و دیگر اَعمال انحرافی، به کسب درآمد بپردازند که به چنین اَعمال فاسدی، جرایم سیاسی گفته می شود.

از انواع این فسادها می توان: سوء استفاده از مالیات، اموال عمومی، فعالیت های تجاری، منطقه بندی زمین و نفوذ اداری را نام برد که برخی از کارگزاران دولتی بر علیه اشخاص انجام می دهند و امنیت ملی را تهدید می کنند. جرایم سیاسی شامل اَعمال غیر قانونی یا غیر اخلاقی بر علیه دولت نیز می شود. به عنوان مثال، می توان پیمان شکنی، خراب کاری سیاسی و بمب گذاری تروریستی در مکان های عمومی را در این زمره قرار داد.

ث- جرایم رایانه ای (Computeral Crimes):

هرگونه استفاده نامشروع و بدون اجازه مرجع اصلی از شبکه ها، برنامه ها یا اطلاعات، تقلب به منظور دستیابی به حساب یا فایل های کاربرها، حقه های کامپیوتری برای اجتناب از تعهدهای مالی یا فرار از صورت حساب ها، سوء استفاده از امکانات مالی و کپی کردن اطلاعات، فرستادن ایمیل یا برنامه های ویروسی، دستکاری سیستم ها، خراب کردن اطلاعات یا نرم افزارها و فرستادن پیغام های نادرست از جمله موارد جرایم رایانه ای به شمار می آیند (ستوده، 1386: 47-45).

متن قانون جرائم رایانه ای 

ج- جرایم بدون قربانی (Victimless Crimes):

جرایم بدون قربانی به فعالیت هایی گفته می شود که افراد، کم و بیش آزادانه به آنها اشتغال دارند بدون آنکه به طور مستقیم به دیگران زیان برسانند؛ اما به عنوان فعالیت های غیر قانونی تعریف شده اند. مثل استفاده از مواد مخدر یا فحشاء. البته این اصطلاح کاملاً دقیق نیست؛ زیرا افرادی که معتاد به مواد مخدر هستند یا قمار باز می باشند، به مفهومی قربانی یک نظام تبهکاری سازمان یافته می شوند. اما از آن جا که هر آن چه که بر سر این گونه افراد می آید اساساً نتیجه اعمال خودشان است، بسیاری استدلال می کنند که این وظیفه حکومت نیست که در این گونه فعالیت ها مداخله کند (گیدنز، 1379: 181).

چ- جرایم سازمانی (Organization Crimes):

سوء استفاده از قدرت توسط مأموران دولتی یا سیاستمداران، فساد انتخاباتی، خشونت نیروهای امنتیتی و پلیسی علیه شهروندان، سرقت کارمندان از اموال سازمان یا مؤسسه ای که در آن کار می کنند، اختلاس، تخلفات مالیاتی و عدم پرداخت مالیات بر درآمد، جرایم شغلی مانند دریافت ویزیت اضافه علاوه بر مبلغ مصوب، آلودگی محیط کار و بی توجهی سازمان ها به بهداشت کارمندان، عرضه محصولات فاسد و خطرناک به مصرف کنندگان، آلوده کردن محیط زیست و رشوه خواری از جمله مصادیق جرایم سازمانی به شمار می آیند (محسنی، 1386: 143-138).

" بررسی آسیب شناسی اجتماعی یکی از مهم ترین حوزه های مورد بررسی در علوم اجتماعی و جامعه شناسی است."

قانون مجازات اسلامی

عطف به نامه شماره 152433/38648 مورخ 20/9/1386 در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم (123) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون مجازات اسلامی مصوب جلسه مورخ 1/2/1392 کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی مطابق اصل هشتاد و پنجم (85) قانون اساسی که با عنوان لایحه یک فوریتی مجازات اسلامی (کلیات، حدود، قصاص و دیات) به مجلس شورای اسلامی تقدیم گردیده بود، پس از موافقت مجلس با اجرای آزمایشی آن به مدت پنج سال در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ 25/9/1388 و تأیید شورای محترم نگهبان، به پیوست ابلاغ می گردد.

ماده 2-هر رفتاری اعم از فعل یا ترک فعل که در قانون برای آن مجازات تعیین شده است جرم محسوب می شود.

فصل دوم ـ قلمرو اجرای قوانین جزایی در مکان
ماده 3- قوانین جزایی ایران درباره کلیه اشخاصی که در قلمرو حاکمیت زمینی، دریایی و هوایی جمهوری اسلامی ایران مرتکب جرم شوند اعمال می شود مگر آنکه به موجب قانون ترتیب دیگری مقررشده باشد.

موسسه حقوقی و داوری بین المللی رویای سبز

موسسه حقوقی رویای سبز با گروهی از وکلای خبره در حیطه تجارت و ورشکستگی همراه شماست تا در صورت بروز مشکلات تجاری حامی شما باشد و با کمترین خسارت مالی در کوتاه ترین زمان از اعتبار شما حراست کرده تا پس از پایان دوران ورشکستگی با خطای کمتر به روال عادی تجارت بازگردید.

برای مشاوره آماده هستیم

تلفن : 02128111036(سی خط)

پست الکترونیکی : info@royayehsabz.com

نشانی : تهران، سعادت آباد،میدان

کاج، سرو شرقی، پلاک ۱۳۷، ساختمان رویای سبز
ثبت-برند-رویای-سبز
موسسه حقوقی و داوری بین المللی رویای سبز

جدیدترین اخبار حقوقی

طلاق

طلاق

question_answer0
مشاوره حقوقی تلفنی - دکتر افشین قاسمی
تبلیغات با یار هومشند کسب و کار
همین حالا برندتو ثبت کن
افشین قاسمی وکیل پایه یک دادگستری و داور بین المللی

اینستاگرام رویای سبز

فهرست