دکتر افشین قاسمی

موسسه حقوقی و داوری بین المللی رویای سبز

نام وکیل :افشین قاسمی پژوهشگر دوره دكترای حقوق خصوصی

تلفن : ۲۸۱۱۱۰۳۶-۰۲۱
ایمیل : info@royayehsabz.com
نشانی : تهران، سعادت آباد،میدان کاج، سرو شرقی، پلاک ۱۳۷، ساختمان رویای سبز

خیانت در امانت چیست؟

“خیانت در امانت” اصطلاحی است که از کودکی آن را شنیده و همیشه از آن منع شده ایم. چراکه خیانت در امانت امر مذمومی ست؛ و نه تنها در عرف نهی شده است، بلکه قانون نیز بنحوی از آن به عنوان جرم یاد می کند و برای شخص خاطی متناسب با تخلفی که انجام داده مجازات تعیین کرده است.

بسیاری از حقوق دانان خیانت در امانت را رفتاری مجرمانه و مخالف امانت دانسته اند که نسبت به مال منقولی که به موجب هرامی و یا عقدی از عقود امانت آور به مجرم سپرده شده باشد؛ صورت گرفته و موجب تضعیف اعتماد عمومی در جامعه می شود. بدین ترتیب قانون نیز متناسب با ماده ۶۷۴ و ۶۷۳ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات در صورت مشاهده موارد خیانت در امانت وارد عمل می شود تا از گسترش این جرم جلوگیری کند.

در چه صورت خیانت در امانت صورت می گیرد؟

برای جرم انگاری امری به عنوان خیانت در امانت مطابق با ماده 764 بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۷۵  باید حداقل یکی از موارد زیر صورت گرفته باشد:

1. استعمال: در صورتی‎که شخص امین از آنچه در نزد او به امانت سپرده شده است، برای خودش استفاده کرده باشد.
2. اتلاف: در صورتی‎که شخص امین آنچه در نزد او به امانت سپرده شده است را از بین ببرد و یا به آن آسیب بزند.
3. مفقود کردن: در صورتی که آنچه به امانت سپرده شده است مفقود شود؛ صاحب آن نتواند آن را بیابد و از دسترس او خارج شود.
4. در صورتی‎که شخص امین آنچه نزد او به امانت گذاشته شده است را جزو اموال خود بداند و به گونه ای رفتار کند که دیگران تصور کنند آن مال، از آنِ اوست.

قوانین خیانت در امانت - بهتربن وکیل تهران

موارد ذکر شده در صورتی جرم انگاشته می شوند که آنچه به امانت سپرده شده، اولاً توسط مالک و یا نمایندۀ قانونی او به شخص امین سپرده شده باشد. ثانیاً به شیوۀ قانونی امانت دهی صورت گرفته باشد.

ثالثاً شخص امانت دهنده بتواند ثابت کند که آنچه به امانت سپرده شده برای او بوده و جزو اموال مسروقه نبوده است. چراکه شخص امین می تواند در صورت آگاهی از مسروقه بودن امانتی آن را به دولت تحویل دهد.

عناصر اصلی خیانت در امانت چیست؟

با توجه به اینکه خیانت در امانت یک جرم شناخته شده است و هر جرمی دارای سه رکن قانونی، مادی و معنوی است، خیانت در امانت نیز از این ارکان مستثنی نمی باشد.

رکن قانونی شامل مجازاتی است که قانون گذاران برای عملی که جرم شناخته شده در نظر می گیرند و مطابق با ماده ۶۷۳ و ۶۷۴ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی، مجازات خیانت در امانت حبس در نظر گرفته شده است.

رکن مادی شامل اعمالی است که شخص امین در قبال آنچه به او سپرده شده انجام داده است. همچون تصاحب، استعمال، اتلاف و مفقود کردن امانتی بنحوی که بدست صاحبش نرسد.

رکن معنوی مربوط به اثبات سوء نیت شخص خاطی می باشد. چراکه اگر اثبات شود فرد امین با علم و عمد، عمل خیانت در امانت را انجام نداده است و زیان صورت گرفته سهواً بوده است؛ مرتکب جرم نشده و مجرم شناخته نمی شود.

خیانت در امانت چه مجازاتی در پی دارد؟

در صورتی که مالی به صورت منقول یا غیر منقول با رعایت نکات قانونی به شخصی سپرده شود و شخص امانت دار از جایگاه خود سوء استفاده کرده و آنها را به ضرر مالک یا متصرف آنها استعمال، تصاحب، تلف و یا مفقود کند و نتواند در زمان مقرر عین مال را به شخص امانت دهنده بازگرداند؛

و یا مطابق با قرارداد از قبل تنظیم شده آن را صرف امری که امانت دهنده از او خواسته است، نرساند مرتکب جرم خیانت در امانت شده و مطابق با ماده 674 بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی از شش ماه تا سه سال به حبس محکوم می شود.

همچنین طبق ماده 673 بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی اگر شخصی از سفید مهر یا سفید امضایی که به او سپرده شده یا به هر طریق به دست آورده است، سوء استفاده کند نیز به یک تا سه‌ سال حبس محکوم خواهد شد.

لازم به ذکر است خیانت در امانت، جرمی است که جنبه عمومی دارد. بدین ترتیب در زمرۀ جرایمی قرار می‌گیرد که اگر شاکی پرونده رضایت دهد، قانون رسیدگی به آن را متوقف نمی‌ کند؛ اگرچه ممکن است رضایت شاکی منجر به تخفیف در مجازات شود اما به دلیل جریحه دار شدن اعتماد عمومی، قانون گذاران آن را در زمرۀ جرایم غیرقابل گذشت قرار داده‎اند تا با خائنان به اموال مردم، با قاطعیت و سخت‌گیری بیشتری رفتار شود تا اعتماد عمومی به جامعه باز گردانده شود.

آیا خیانت در امانت، همان کلاهبرداری و سرقت است؟

خیانت در امانت با کلاهبرداری و سرقت کاملاً متفاوت است. در کلاهبرداری، شخص کلاهبردار با حیله و نیرنگ مال دیگری را تصاحب می کند. و در سرقت نیز، سارق بصورت پنهانی، بی آنکه شخص متوجه باشد مال او را برداشته و از آن خود می کند.

در حالی که در جرم خیانت در امانت، شخص خیانت دیده با اختیار و رضایت اموالش را نزد امین، به امانت می گذارد. بدین ترتیب آگاهی و رضایتمندی صاحب مال در اینکه جرم محقق شده سرقت است یا کلاه برداری و یا خیانت در امانت تفاوت ایجاد می کند.

در صورتیکه مورد خیانت در امانت شدیم، چه باید کنیم؟

خیانت در امانت جرمی است که برای هریک از ما ممکن است اتفاق بیافتد. در صورتیکه شما نیز قربانی این جرم شده‎اید بهتر است در وهله نخست با وکیل خیانت در امانت مشورت کنید تا نسبت به روند کیفری این جرم و نحوه تنظیم شکواییه و مدارک لازم آگاهی یابید.

بایستی شکواییه ای تنظیم کرده و آن را به همراه مدارک شناسایی خود و مدارک و مستندات مربوط به آنچه به صورت امانت داده‎ اید در اختیار مراجع ذی صلاح قرار دهید.

در صورتی که دانش و زمان کافی برای حضور در دادگاه ها و پیگیری روند کیفری شکایت را ندارید کافی است از تجربه و دانش یک وکیل خوب استفاده کنید.

موسسه حقوقی رویای سبز، مجموعه ای از وکلای با تجربه و زیرک را با سال ها تجربه در رسیدگی به پرونده های حقوقی و کیفری گرد هم آورده است تا با تجربه چندین ساله خود از موکلانی که پرونده مربوط به خیانت در امانت دارند حمایت کنند و با همراهی مشاوران حقوقدان و وکلای خِبره مشکلات این جرایم را در اسرع وقت، با هزینه ای مناسب به دقت رسیدگی و در دادگاه به نفع موکل حل کنند. اگر شما هم قربانی خیانت در امانت شده اید، تعلل نکنید و با تیم حقوقی رویای سبز تماس بگیرید تا پیش از هر چیز برای تصمیم گیری بهتر از مشاوره و راهنمایی متخصصان استفاده کنید.

بهترین وکیل سعادت آباد

موسسه حقوقی و داوری بین المللی رویای سبز

موسسه حقوقی رویای سبز با گروهی از وکلای خبره در حیطه تجارت و ورشکستگی همراه شماست تا در صورت بروز مشکلات تجاری حامی شما باشد و با کمترین خسارت مالی در کوتاه ترین زمان از اعتبار شما حراست کرده تا پس از پایان دوران ورشکستگی با خطای کمتر به روال عادی تجارت بازگردید.

برای مشاوره آماده هستیم

تلفن : 02128111036(سی خط)

پست الکترونیکی : info@royayehsabz.com

نشانی : تهران، سعادت آباد،میدان

کاج، سرو شرقی، پلاک ۱۳۷، ساختمان رویای سبز
ثبت-برند-رویای-سبز
موسسه حقوقی و داوری بین المللی رویای سبز

جدیدترین اخبار حقوقی

طلاق

طلاق

question_answer0
مشاوره حقوقی تلفنی - دکتر افشین قاسمی
تبلیغات با یار هومشند کسب و کار
همین حالا برندتو ثبت کن
افشین قاسمی وکیل پایه یک دادگستری و داور بین المللی

اینستاگرام رویای سبز

فهرست