دعاوی خانوادگی

دعاوی خانوادگی

زندگی مشترک همیشه مطابق خواست هریک از زوجین پیش نمی رود. بسیاری از ریزه کاری هایی که در ابتدای آشنایی پیش پا افتاده و بی اهمیت به نظر می رسیدند پس از مدتی تبدیل به مهمترین مسائل آزار دهنده خانواده می شود.
هرچند نباید نسبت به آشتی و تحکیم دوباره خانواده مایوس شد اما گاهی اختلافات خانوادگی از کنترل خارج می شود و در پی دادخواهی پای خانواده ها به دادگاه خانواده باز می شود . بدین ترتیب دعاوی خانوادگی برای حل مشکلات زوجین در دادگاه ها طراحی شده است.
با توجه به اهمیت و ظرافت موضوع در این گونه دعاوی از قضات زن نیز برای اشراف و درک بهتر موضوع استفاده می شود.
در صورتی که دچار بحران خانوادگی هستید و برای رهایی از آن نیاز به آگاهی و مشاوره دارید؛ می توانید از مشاورین و متخصیصن حقوقی رویای سبز برای ح مشکل کمک بگیرید. و با اطمینان از همراهی شان پروسه دادخواهی را طی کنید و به نتیجه مطلوب برسید.

دعاوی-خانواده-رویای-سبز

1. انواع دعاوی خانوادگی

هرگونه دادخواهی که برای بهبود شرایط اعضای خانواده نسبت به یکدیگر صورت گیرد؛ در حوزه دعاوی خانوادگی قرار می گیرد. ماده چهارم قانون حمایت از خانواده با ذکر انواع دعاوی خانوادگی، رسیدگی به امور نام برده را بر عهده دادگاه خانواده می گذارد.
دعاوی مربوط به دادگاه خانواده شامل موارد زیر می شود :

– دادخواهی در ارتباط با حقوق زوجین در دوران نامزدی و یا فسخ آن و خسارات مرتبط
انواع نکاح که شامل نکاح موقت (صیغه ی مصطلح عام)، نکاح دائم و شرایط مربوط به آن و همچنین ازدواج مجدد و شروط ضمن عقد نکاح
– هرگونه دادخواهی در رابطه باجهیزیه، مهریه و نفقه ی زوجه و فرزندان، اجرت المثل ایام زوجیت
– نفقه اقارب
– دادخواهی مربوط به تمکین و نشوز
– طلاق  و رجوع از آن، فسخ نکاح و انحلال نکاح، بذل مدت و انقضای آن
– مسائل پس از طلاق و فسخ نکاح همچون دادخواهی در حیطه حضانت و مسائل مربوط به ملاقات فرزند از سوی هر یک از والدین.
– هرگونه دادخواهی در حیطه ولایت قهری، قیمومیت، امور مربوط به ناظر و امین اموال و وصایت محجوران
– آنچه مربوط مربوط به امور راجع به غایبان مفقودالاثر است.

همچنین سرپرستی کودکان بی سرپرست، اهدای جنین و تغییر جنسیت از جمله مواردی است که در دعاوی خانواده به آن ها پرداخته می شود.
در صورتی که دادخواهی در خارج از دادگاه خانواده پیگیری شود، دادگاه مد نظر بایستی قرار امتناع از رسیدگی صادر کند و پرونده را به دادگاه خانواده ارجاع دهد.
تیم حقوقی رویای سبز با تخصص در حوزه دعاوی خانوادگی در کنار شماست تا با زبده ترین مشاوران بهترین نتیجه را در دادگاه خانواده بدست آورید.
دعاوی زیادی هستند که تحت دعاوی خانوادگی مطرح میشوند وشرط اصی آن از دید قانون عضویت فرد در کانون خانواده است.

2.دادگاه های صالح دعاوی خانواده

دادگاه خانواده تنها دادگاه صالحی است که میتواند به موضوعات مذکور رسیدگی نماید و نکته ی قابل توجه این است که دادگاه خانواده دادگاه تخصصی است که قضات آن تنها صلاحیت رسیدگی به همین دعاوی را دارا بوده و در صورتی که دعاوی مربوط به دادگاه خانواده در سایر دادگاه ها مطرح شود باید قرار امتناع از رسیگی صادر گردد و به دادگاه خانواده فرستاده شود، تا بهترین رای و حکم ممکن که به نفع جامعه و به خصوص خانواده باشد صادر گردد.

باید توجه کرد که طبق قانون حمایت از خانوده ی مصوب 1391 قوه قضائیه، در هر حوزه قضایی شعبی به دادگاه خانواده اختصاص یابد و در شهر های کوچک تر که دادگاه خانواده لازم نیست و یا وجود ندارد، شرایط متفاوت میباشد. بدون در نظر گرفتن کوچکی یا بزرگی شهر، موسسه حقوقی و داوری بین المللی رویای سبز آماده ی خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

انواع طلاق را بشناسیم ؟

برخلاف تصور عامه مردم طلاق امری صرفا یک سویه نیست و در برخی از موارد زن نیز می تواند برای جدایی اقدام کند. بدین ترتیب طلاق به دو شیوه تعریف می شود و صورت می گیرد.
1- طلاق رجعی 2- طلاق بائن

آرزوی قلبی ما تداوم و آرامش زندگی شما عزیزان بوده و امیدواریم هیچ وقت به مطالب این صفحه نیاز نداشته باشید.

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره