دعاوی کیفری

دعاوی کیفری

دعاوی کیفری در رابطه با جرایم، مجازات ها و قوانین جزایی ای است که مشمول مجازات می شوند. این جرایم به دو بخش قابل بخشش و غیر قابل بخشش تقسیم می شوند که در اولی پس از صرف نظر شاکی پرونده بسته و تعقیب متهم متوقف می شود. در حالیکه در جرایم غیر قابل گذشت، با وجود رضایت شاکی دادستان، روند تعقیب متهم را متوقف نخواهد کرد.
پرونده های کیفری پس از بررسی در دادسرا به همراه کیفر خواست به دادگاه ارجاع داده خواهند شد و شاکی و متهم پرونده به همراهی وکیل خود -داشتن وکیل اختیاری است- روند دادرسی را طی می کنند.
کلاهبرداری، جعل، ترک نفقه، خیانت در امانت و سرقت ضرب و جرح، تهدید و … از موارد کیفری است.
رسیدگی به دعاوی کیفری خود را به تیم حقوقی با تجربه رویای سبز بسپارید تا به نتیجه دل خواه دست یابید.

دادگاه ها و صلاحیت ها

در حیطه امور کیفری، دادگاه های قضایی کیفری به پنج گروه تقسیم می شوند. دادگاه کیفری یک ، دادگاه کیفری دو ، دادگاه نظامی، دادگاه انقلاب، دادگاه اطفال و نوجوانان که هر کدام از آن ها صلاحیت رسیدگی به برخی پرونده ها را دارند.
– دادگاه کیفری یک متشکل از سه قاضی که یکی از آن ها رئیس و دو نفر دیگر به عنوان مستشار حضور دارند، می باشد. دادگاه کیفری یک در مرکز استان و گاهی در شهرستان ها تشکیل می شود و تحت نظارت رئیس قوه قضاییه قرار دارد.  جرایم مربوط به صلاحیت دادگاه کیفری یک از حساسیت بالایی برخوردار است و به همین منظور شیوه صدور رای در آن با دقت بالایی صورت می گیرد.
از جمله موارد مورد بررسی در دادگاه های کیفری موارد زیر می باشد:
– دادخواهی برای جرم هایی که منجر به سلب حیات می شوند.
– دادخواهی برای جرم هایی که حکم حبس ابد دارند.
– دادخواهی برای جرم هایی که منجر به قطع عضو و یا جنایت عمدی علیه تمامیت جسمانی به میزان دیه کامل و یا بیشتر از آن را دارد.
– دادخواهی در راستای جرم های سیاسی و مطبوعاتی
– دادخواهی برای جرم هایی که موجب مجازات تعزیری درجه سه می شوند.
اطلاعات بیشتر و تخصصی در این حوزه را می توانید از مشاوران حقوقی رویای سبز دریافت نمایید.

قرارها

طبق ماده 299 قانون آیین دادرسی مدنی: چنانچه رای دادگاه در رابطه با ماهیت دعوا و قاطع آن به صورت جزئی و یا کلی باشد، حکم است و در غیر این صورت، قرار نامیده می شود. بدین ترتیب قرار دادگاه رای قطعی نیست و فاقد برخی شروط لازم برای حکم است.
از متداول ترین انواع قرار می توان به قرار جلب دادرس، قرار منع تعقیب، قرار موقوفی تعقیب و قرار ترک تعقیب اشاره نمود.

انواع جرم را بشناسیم

3. انواع اعتراضات به احکام صادره از دادگاه های کیفری یک و دو

هرچند صدور حکم با دقت بالا بر اساس موازین قانونی صورت می گیرد؛ اما گاهی امکان بروز اشتباه وجود دارد و یا اضافه شدن موضوعی تازه سبب تغییر حکم می شود. بدین ترتیب حتی پس از صدور رای قطعی، میتوان از طریق واخواهی، اعاده دادرسی و تجدید نظر نسبت به حکم صادر شده اعتراض کرد.

انواع اعتراض ممکن نسبت به احکام صادره در دعاوی کیفری در نظام حقوقی ما،به دو دسته ی عادی و فوق العاده انجام میشود که روش های عادی اعتراض شامل واخواهی و تجدید نظر میباشد که اگر به زبان ساده این مفاهیم را بخواهیم بگوییم واخواهی اعتراض به رای غیابی است که در غیبت و نبود کسی که معمولا رای به ضرر او صادر شده و تجدید نظر اعتراض به رای قطعی دادگاه بدوی است.از تجدید نظر با نام ” پژوهش ” هم یاد میشود و در آن فقط رسیدگی  یه صورت شکلی صورت میگیرد .البته ظریف کاری بسیار مهم آن مواعدند ک حتما باید رعایت شوند.

طرق فوق العاده شکایت هم شامل فرجام خواهی،اعاده دادرسی و اعتراض شخص ثالث است که هر کدام پیچیدگی ها و ویژگی های مخصوص به خودشان را دارند.به طور خلاصه فرجام خواهی آن است که تحت موافقت و شرایط خاصی دیوان عالی کشور انطباق یا عدم انطباق رای صادره با موازین قانونی وشرعی را از ابتدا میسنجد.و در صورت مغایرت رای را میشکند و در ادامه برای بررسی به دادگاه صالح میفرستد. در اعاده دادرسی هم  همان مرجع صالح بار دیگر به دلایلی که بخاطر آن ها درخواست اعاده  دادرسی داده میشود ،پرونده را بررسی میکند.اعتراض شخص ثالث هم آن است که ثالث ذی نفعی وارد دعوای طاری یا اصلی یا همان اعتراص ثالث اصلی و اعتراض ثالث طاری میشود که با هم فرق هایی درند و موسسیه ی حقوقی رویای سبز آمادگی آن را دارد تا با وجود و همکاری همه جانبه ی متخصصان امور دعاوی کیفری به یاری شما بپردازد تا با صرف  کم ترین انرژی ،هزینه و زمان دعاوی کیفری خود را حل کنید.

تیم مجرب رویای سبز با مشاوران و حقوق دانان متخصص در امور قضایی کیفری شما را در تمامی مراحل دادخواهی در حوزه جرایم کیفری همراهی می کند تا با کمترین هزینه بهترین نتیجه را بدست آورید.

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره