دکتر افشین قاسمی

موسسه حقوقی و داوری بین المللی رویای سبز

نام وکیل :افشین قاسمی پژوهشگر دوره دكترای حقوق خصوصی

تلفن : ۲۸۱۱۱۰۳۶-۰۲۱
ایمیل : info@royayehsabz.com
نشانی : تهران، سعادت آباد،میدان کاج، سرو شرقی، پلاک ۱۳۷، ساختمان رویای سبز

شرایط ازدواج با اتباع خارجی

دنیای مدرن امروزی همچون گذشته بزرگ و دست نیافتنی به نظر نمی رسد. گسترش سطح ارتباطات و تغییر سبک زندگی باعث شده که دیگر زبان، نژاد و ملیت مسئله ای برای برقراری ارتباط نباشد؛ در این راستا ازدواج با اتباع خارجی موضوعی‎ست که بسیاری از جوانان کشورمان به آن متمایل شده‎اند.

چنانکه براساس آمار درج شده در سال 1392، 749 مورد ازدواج زن ایرانی با اتباع خارجی و 660 مورد ازدواج مرد ایرانی با اتباع خارجی در ایران به ثبت رسیده است. اما برگزاری و ثبت اینگونه ازدواج ها آداب خاص خود را دارد و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی باید با کسب اجازه از دولت صورت بگیرد؛ بدین ترتیب عدم آگاهی از روند اینگونه وصلت ها و نحوه حمایت دولت از این زوج ها ذهن بسیاری از جوانان ایرانی را به خود مشغول کرده است. این مقاله را دنبال کنید تا پاسخ سوالاتتان را بخوانید.

شرایط ازدواج با اتباع خارجی چیست ؟

هر فرد ایرانی برای ازدواج با یک تبعه غیر ایرانی باید مطابق با قوانین و ضوابط شرعی زیر رفتار کند. مطابق با ماده 1060 قانون مدنی ” ازدواج زن‌ ایرانی با تبعه‌‌ی خارجی در مواردی هم که مانع‌ قانونی ندارد موکول به اجازه‌‌ی مخصوص از طرف دولت است.

” به عبارت دیگر حتی اگر موانعی همچون عدم رضایت یکی از طرفین، یا نامسلمان بودنش و یا داشتن خویشاوندی که مانع از ازدواج شود وجود نداشته باشد، دولت باید اجازه ثبت ازدواج را بدهد.

تا زوجه در معرض آسیب های ناشی از ازدواج با فردی بیگانه و مواجهه با رسوم فرهنگی متفاوت قرار نگیرد. همچنین ماده 987 قانون مدنی تصریح می کند ” زن ایرانی که با تبعه‌‌ی خارجه مزاوجت می‌نماید، به تابعیت ایرانی خود باقی خواهد ماند مگر اینکه مطابق قانون مملکت‌ زوج، تابعیت شوهر به‌واسطه‌ی وقوع عقد‌ ازدواج به زوجه تحمیل شود”.

و در ادامه براساس تبصره ۲ ماده ۹۸۷ همان قانون “زن‌های ایرانی که بر اثر ازدواج تابعیت خارجی را تحصیل می کنند حق داشتن اموال غیر منقول را در صورتی که موجب سلطه اقتصادی خارجی گردد، ندارند.” هرچند می تواند با همسرش به وزارت امور خارجه رفته و درخواست تابعیت ایرانی دهد؛ و با طی مراحلی هم او و هم همسر و فرزندانش تابعیت ایران را بگیرند.

شرایط ازدواج با اتباع خارجی

مطابق با ماده 1059 قانون مدنی

“نکاح مسلمه با غیرمسلم جایز نیست”. یعنی زن مسلمان ایرانی نمی تواند با یک تبعه خارجی غیر مسلمان ازدواج کند. مگر مطابق ماده ۲ آیین ‌نامه‌ زناشویی بانوان ایرانی مصوب ۱۳۴۵ مرد با مراجعه به علما یا مراکز اسلامی به دین اسلام مشرف شود و سپس ” گواهی یا استشهاد تشرف مرد به اسلام به نامه‌ی درخواست صدور پروانه‌ی ازدواج زن و مرد ضمیمه شود.” تا اقدامات لازم جهت ازدواج صورت گیرد.

مدارک لازم برای ثبت ازدواج مرد با تابعیت خارجی با زن ایرانی
1-گواهی سفارت دولت تابعه مبنی بر مجرد بودن و بلامانع بودن ازدواج با زن ایرانی (گواهی های فوق بصورت ترجمه رسمی به زبان فارسی و تائید وزارت امور خارجه قابل قبول می باشد.)

2- اصل و کپی گذرنامه مرد خارجی از کلیه صفحاتی که دارای مندرجات می باشد .

3- اصل و کپی از کلیه صفحات عقدنامه شرعی یا صیغه نامه. (فقط اتباع عراقی و افغانی)

4- هفت قطعه عکس 4×3 پشت نویسی شدۀ مرد.

5- چنانچه مرد قبلاً ازدواج کرده باشد، ارائه طلاق نامه و یا گواهی فوت وی که به تایید سفارت دولت تابعه در تهران و یا سفارت ایران در محل زندگی مرد خارجی رسیده باشد الزامی می باشد.

6- در صورت مسلمان نبودن مرد، گواهی تشرف به دین اسلام الزامی می باشد.

7-  گواهی نداشتن پیشینه‌‌ی بد و محکومیت‌ کیفری از مراجع رسمی کشور متبوع؛ همچنین در صورت اقامت مرد در ایران گواهی عدم سوءپیشینه از مراجع ایران.

8-  گواهی توانایی‌ مالی زوج از مراجع کشور‌ متبوع، به‌همراه تعهدنامه‌‌ی ثبتی مرد درخصوص پرداخت هزینه‌ ها و نفقه‌‌ی زن و اولاد و سایر حقوق زن.

9- دو نسخه فتوكپي از كليه صفحات شناسنامه و کارت ملی زوجه.

10- فتوكپي از كليه صفحات گذرنامه ويا دفترچه پناهندگي.

11- اجازه ولي دختر كه امضاء وي توسط يكي از دفاتر اسناد رسمي تصديق شده باشد. (در صورت فوت پدر گواهي رسمي فوت همراه با اجازه مادر كه به امضاي وي به تصديق يكي از دفاتر اسناد رسمي رسيده باشد دريافت مي گردد.)

12- اصل و کپی کلیه صفحات شناسنامه و کارت ملی.

13- اصل و کپی گذرنامه زن ایرانی. (در صورت دارا بودن گذرنامه)

14- هفت قطعه عکس ۴×۳ پشت نویسی شده زن.

نکته : 

در صورتیکه تمامی شرایط ذکر شده مهیا باشد دولت جمهوری اسلامی ایران با بررسی وضعیت گذرنامه و شرط‌ اجازه‌ی اقامت مرد در ایران توسط کارشناس‌ استانداری، “پروانه‌ی اجازه‌‌ی زناشویی” را صادر می‌ کند.

پروانه صدور زناشویی

بدون اجازه نامه ” پروانه صدور زناشویی” هیچ دفتر خانۀ اسناد رسمی حق ندارد ازدواج یک مرد تبعه خارجی با زن ایرانی را ثبت نماید. همچنین ازدواج اتباع افغانى داراى كارت آبى رنگ با اتباع ايرانى به طور كامل ممنوع است.

و ازدواج اتباع عراقى داراى كارت سبز با اتباع ايرانى پس از انجام مراحل مندرج در دستورالعمل شماره‎/۵۲۶۸م پ مورخه ۷۰‎/۶‎/۲۳ ارسالى به كليه استانداري ها بلامانع است. طبق اين دستورالعمل رسيدگى به درخواست هاى ثبت ازدواج تا صدور پروانه بر عهده استانداري ها گذاشته شده است.

با توجه به سختگیری هایی که برای اینگونه ازدواج ها اعمال می شود اگر این نوع ازدواج از لحاظ شرعی درست باشد اما ثبت نشود عدم تضمین حقوق همسر و فرزندان را در پی خواهد داشت.

روند و مدارک لازم برای ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی

برخلاف زنان، مردان ایرانی برای ازدواج با زنانی با تابعیت غیر ایرانی، نیاز به اجازه نامه کتبی از وزارت کشور ندارند و کافی‎ست با ارائه مدارک زیر از طریق بخش امور اتباع خارجیِ نیروی انتظامی ازدواج خود را ثبت نمایند.

به ‌محض وقوع عقد، مطابق با بند ۶ ماده‌ی ۹۷۶ قانون مدنی، زن تابعیت ایران را دریافت می‌کند. و به همین ترتیب فرزندان حاصل از چنین ازدواج نیز مطابق با بند ۲ ماده‌ی مذکور، ایرانی محسوب می‌شوند.

1- درخواست نامه تکمیل شده ثبت ازدواج توسط زوجین.
2- اصل شناسنامه معتبر و عکس دار زوج.
3- اصل گذرنامه معتبر خارجی زوجه.
4- معرفی نامه از اداره کل امور اتباع ناجا، امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور یا واحدهای ذیربط تابعه آن ها در شهرستان ها به انضمام دو قطعه عکس تائید شده توسط مرجع معرفی کننده.
5- گلاسه آثار انگشتان.
6- اصل گواهی بهداشتی زوجین مبنی بر داشتن سلامت کامل و نداشتن هرگونه بیماری واگیردار و مانع از ازدواج شامل ایدز، هپاتیت، بیماری های مقاربتی، اعتیاد و تالاسمی .
7- اصل شناسنامه زوج که واقعه ازدواج در صفحه مخصوص آن در شناسنامه توسط دفترخانه ثبت شده باشد.
8- درصورتی که زوجه غیر مسلمان باشد، گواهی تشرف زوجه به دین مبین اسلام.
9- اصل سند ازدواج زوجین.
10- اصل گواهی ازدواج محلی زوجین، صادره مقامات ذی صلاح کشور متوقف فیه.
11- پرداخت هزینه برابر تعرفه کنسولی.
12- اصل گواهی تولد زوجه.
13- سه قطعه عکس زوج و ۶ قطعه عکس زوجه.

شرایط فرزندان حاصل از ازدواج با اتباع خارجی چگونه است؟

مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران تابعیت فرزندان زوجی که پدرشان ایرانی است نیز ایرانی خواهد و تابعیت مادر در داشتن تابعیت فرزند حائز اهمیت نیست. اما کودکان متولد شده از مادری ایرانی و پدری غیر ایرانی، دارای تابعیت ایرانی نخواهند بود و برای این کودکان قوانین سخت گیرانه و حقوق شهروندی خاصی مطرح می شود.

طبق قوانین مدنی فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی که در ایران متولد شوند می‌توانند پس از سن ۱۸ سال تمام درخواست تابعیت ایرانی کنند.

مدارک لازم برای گرفتن شناسنامه  فرزندان حاصل از ازدواج با اتباع خارجی

1. دریافت اصل گواهینامه تولد نوزاد در ایران
2. ارائه شناسنامه ایرانی همسر
3. مدارک و فرم‌ های اصلی تولد نوزاد ( که شامل تعیین جنسیت نوزاد و نام خانوادگی والدین است)
4. نسخه کامل از گذرنامه شوهر (چهار صفحه اول)

در صورتیکه امکان ازدواج با اتباع خارجی برایتان فراهم شده است، می توانید با مشاوره گرفتن از تیم حقوقی رویای سبز به همه ابهامات و سوالاتی که در ذهنتان ایجاد شده پاسخ دهید. وکلای خبره موسسه حقوقی و بین المللی رویای سبز در کنار شما هستند تا با اشراف بر موقعیت خود و همسرتان فصلی جدید از زندگی را آغاز کنید.

بهترین وکیل سعادت آباد

موسسه حقوقی و داوری بین المللی رویای سبز

موسسه حقوقی رویای سبز با گروهی از وکلای خبره در حیطه تجارت و ورشکستگی همراه شماست تا در صورت بروز مشکلات تجاری حامی شما باشد و با کمترین خسارت مالی در کوتاه ترین زمان از اعتبار شما حراست کرده تا پس از پایان دوران ورشکستگی با خطای کمتر به روال عادی تجارت بازگردید.

برای مشاوره آماده هستیم

تلفن : 02128111036(سی خط)

پست الکترونیکی : info@royayehsabz.com

نشانی : تهران، سعادت آباد،میدان

کاج، سرو شرقی، پلاک ۱۳۷، ساختمان رویای سبز
ثبت-برند-رویای-سبز
موسسه حقوقی و داوری بین المللی رویای سبز

جدیدترین اخبار حقوقی

طلاق

طلاق

question_answer0
مشاوره حقوقی تلفنی - دکتر افشین قاسمی
تبلیغات با یار هومشند کسب و کار
همین حالا برندتو ثبت کن
افشین قاسمی وکیل پایه یک دادگستری و داور بین المللی

اینستاگرام رویای سبز

فهرست