دکتر افشین قاسمی

موسسه حقوقی و داوری بین المللی رویای سبز

نام وکیل :افشین قاسمی پژوهشگر دوره دكتراي حقوق خصوصي

تلفن : ۲۸۱۱۱۰۳۶-۰۲۱
ایمیل : info@royayehsabz.com
نشانی : تهران، سعادت آباد،میدان کاج، سرو شرقی، پلاک ۱۳۷، ساختمان رویای سبز

ثبت درخواست طلاق از جانب مرد

هرچند این روزها طلاق توافقی یکی از متداول‎ترین و آسان‎ترین شیوه‎های جدایی است، اما مطابق با ماده 1133 قانون مدنی، طلاق امتیازی است که عرف و قانون به مرد داده است و او هر زمان که اراده کند متناسب با شرایط ذکر شده در قانون می‎تواند در دادگاه همسرش را طلاق دهد.

حتی اگر زن راضی به این جدایی نباشد و مرد نیز دلیل موجهی برای این خواسته نداشته باشد؛ دادگاه حکم طلاق از جانب مرد را صادر می‎کند.

روند درخواست طلاق از سوی مرد

ثبت طلاق از جانب مرد روندی دارد که در بی حاشیه‎ترین حالت سه ماه طول می کشد. زمانی‎که مرد بخواهد همسرش را طلاق دهد و طلاق از جانب مرد مطرح شود باید به دادگاه خانواده دادخواست دهد.

سپس دادگاه، قرار ارجاع به داوری را صادر می‎کند. بدین ترتیب زن و مرد، مکلف می‎شوند طی بیست روز شخص متأهلی را که مسلمان باشد و بیش از سی سال سن داشته و به مسائل شرعی و خانوادگی اشراف داشته باشد، به عنوان داور به دادگاه معرفی کنند. در صورتی‎که دادگاه داوران معرفی شده را بپذیرد، آن‎ها پس از برگزاری جلسات متعدد با زوجین و تلاش برای برقراری سازش میان آن‎ها نظر خود را مبنی بر سازش یا عدم سازش به دادگاه اعلام می‎نمایند.

پس از اعلام نظر داوران اگر مرد کماکان خواهان جدایی باشد، دادگاه “گواهی عدم امکان سازش” صادر می‎کند که بواسطۀ آن مرد به مدت سه ماه فرصت دارد با مراجعه به دفاتر طلاق و پرداخت تمامی حق و حقوق زن که دادگاه با توجه به مندرجات سند ازدواج و شروط ضمن عقد معین نموده، او را طلاق دهد.

و در صورتی‎که پس از سه ماه از صدور گواهی دادگاه مرد در دفترخانه حاضر نشود و یا مدارک مورد نیاز را ارائه نکند، گواهی فاقد اعتبار می‎شود و باید پروسه طلاق از جانب مرد از نو طی شود.
عدم رضایت زن نمی‎تواند مانع از جاری شدن حکم طلاق شود، اما اعتراض او (حتی ناموجه) می‎تواند روند صدور حکم را تا یکسال طولانی کند.

طلاق توافقی - دکتر افشین قاسمی

حقوق قانونی زن که مرد مکلف به پرداخت است چیست ؟

زمانی‎که درخواست طلاق از جانب مرد باشد؛ قانون علی‎رغم رضایت زن، به مرد این اختیار را می‎دهد تا همسرش را طلاق دهد؛ اما از سوی دیگر برای زن حقوق مالی‎ای را در نظر می‎گیرد که اگر مرد توانایی ادای آن‎ها را نداشته باشد حکم طلاق صادر نمی‌شود.

و اگر زن بدون دریافت حقوق ذکر شده، به ثبت طلاق از جانب مرد رضایت دهد می تواند پس از ثبت طلاق برای دریافت این حقوق از طریق اجرای احکام دادگستری اقدام کند.

این حقوق شامل:
1- مهریه : مطابق ماده 1078 قانون مدنی، در هنگام جاری کردن خطبه نکاح مرد موظف می‎شود هرآنچه ارزش مالی داشته باشد، به صورت منقول یا غیر منقول مهر زن کند. در صورتیکه مهریه‎ای در هنگام جاری شدن نکاح تعیین نشود زن مستحق مهرالمثل می‎شود. نحوۀ دریافت مهریه می‎تواند به صورت عندالمطالبه و یا عندالستطاعه در عقدنامه ذکر شود.
2- نفقه : مطابق ماده 1107 قانون مدنی، هرآنچه زن برای زندگی لازم دارد همچون مسکن، پوشاک، غذا، اثاثیه منزل و هزینه های درمان و حتی خدمه در صورتی‎که در خانۀ پدری داشته، بعنوان نفقه باید به او پرداخت شود. تمکن و یا شاغل بودن زن او را از حق دریافت نفقه محروم نمی‎کند و مرد موظف به پرداخت نفقه متناسب با موقعیت خانوادگی، شغلی و تحصیلی زن می باشد.
3- اجرت‎المثل : مطابق ماده 336 قانون مدنی زمانی‎که زن بیش از آنچه شرعاً بر عهدۀ وی است وظایفی را به دستور همسرش، به منظور عدم تمکین و با عدم قصد تبرع در خانه برعهده داشته باشد و انجام دهد؛ اجرت‎المثل به او تعلق می‎گیرد. کافی‎ست بتواند در دادگاه اثبات کند وظایفی که همسرش برعهده او گذاشته تبرعی نبوده است. در طلاق از سوی مرد، شوهر موظف به پرداخت نفقه می‎شود و تا یکماه پس از دریافت حکم پرداخت اجرت‎المثل از دادگاه، موظف به پرداخت آن است؛ در غیر اینصورت زن می‎تواند حکم جلب او را بگیرد.
4- شرط تنصیف اموال : از نظر قانونی مقرراتی در باب شرط تنصیف اموال وجود ندارد و تنها در صورتی‎که زوجین (بخصوص مرد) در سند ازدواج، بخش مربوط به این امر را امضا کنند موضوعیت می‎یابد؛ و تنها زمانیکه طلاق از جانب مرد باشد در رابطه با اموالی که پس از تاریخ عقد بدست آمده قابل اجرا است.
شایان ذکر است که اگر طلاق از جانب زن و یا به صورت توافقی باشد، و یا مرد بتواند همسرش را محکوم به تمکین کند از پرداخت نصف داراریی اش معاف می‎شود.
5- نحله : مطابق با بند ب تبصره 6 ماده 58 قانون حمایت از خانواده “با توجه به سنوات زندگی مشترک و نوع کارهایی که زوجه در خانه شوهرش انجام داده است و متناسب با وسع مالی زوج، دادگاه مبلغی را‌ از باب بخشش (‌نحله) برای زوجه تعیین می‌نماید.”
نحله و اجرت‎المثل قابل جمع نیستند و تنها در صورتیکه درخواست طلاق از سوی مرد باشد در نظر گرفته می‎شود.

اگر برخلاف شما، همسرتان قصد جدایی دارد و قانون این حق را به او می‎دهد تا بی هیچ دلیل موجهی شما را ترک کند، می‎توانید با حمایت و مشورت یک وکیل خبره از خود دفاع کنید و اجازه ندهید حقوق‎تان پایمال شود.

پیش از ثبت درخواست طلاق، بهتر است با وکلایی که در این حوزه فعالیت داشته‎اند مشورت کنید تا نسبت به تمامی هزینه‎های پیشِ رو آگاه شوید؛ و نسبت به روند پرونده اشراف یابید. البته می‎توانید با همراهی یک وکیل خبره در حیطه طلاق بدون نیاز به رفت و آمد به دادگاه و حواشی آن از همسرتان جدا شوید.
اگر برخلاف شما، همسرتان قصد جدایی دارد و قانون این حق را به او می‎دهد تا بی هیچ دلیل موجهی شما را ترک کند، می‎توانید با حمایت و مشورت یک وکیل خبره از خود دفاع کنید و اجازه ندهید حقوق‎تان پایمال شود.
موسسه حقوقی و بین المللی رویای سبز در کنار شماست تا با کمترین هزینه مالی و زمانی آرامش به زندگی‎تان بازگردد.

بهترین وکیل سعادت آباد

موسسه حقوقی و داوری بین المللی رویای سبز

موسسه حقوقی رویای سبز با گروهی از وکلای خبره در حیطه تجارت و ورشکستگی همراه شماست تا در صورت بروز مشکلات تجاری حامی شما باشد و با کمترین خسارت مالی در کوتاه ترین زمان از اعتبار شما حراست کرده تا پس از پایان دوران ورشکستگی با خطای کمتر به روال عادی تجارت بازگردید.

برای مشاوره آماده هستیم

تلفن : 02128111036(سی خط)

پست الکترونیکی : info@royayehsabz.com

نشانی : تهران، سعادت آباد،میدان

کاج، سرو شرقی، پلاک ۱۳۷، ساختمان رویای سبز
ثبت-برند-رویای-سبز
موسسه حقوقی و داوری بین المللی رویای سبز

جدیدترین اخبار حقوقی

طلاق

طلاق

question_answer0
مشاوره حقوقی تلفنی - دکتر افشین قاسمی
تبلیغات با یار هومشند کسب و کار
همین حالا برندتو ثبت کن
افشین قاسمی وکیل پایه یک دادگستری و داور بین المللی

اینستاگرام رویای سبز

فهرست