دکتر افشین قاسمی

موسسه حقوقی و داوری بین المللی رویای سبز

نام وکیل :افشین قاسمی پژوهشگر دوره دكترای حقوق خصوصی

تلفن : ۲۸۱۱۱۰۳۶-۰۲۱
ایمیل : info@royayehsabz.com
نشانی : تهران، سعادت آباد،میدان کاج، سرو شرقی، پلاک ۱۳۷، ساختمان رویای سبز

نکات کلیدی در انواع طلاق !

در چه صورت زن می تواند دادخواست طلاق دهد؟

هرچند که طلاق امتیازی‎ست که قانون به مرد داده است و مرد می تواند با پرداخت حقوق همسرش هر زمان اراده کند او را طلاق دهد، اما اگر زن خواهان جدایی باشد ولی حق طلاق را نداشته باشد و یا نتواند به صورت توافقی از همسرش جدا شود باید بتواند در دادگاه اثبات کند حداقل یکی از آن دوازده شرطی که مرد در هنگام عقد امضا کرده است نقض شده و یا زندگی با همسرش غیرقابل تحمل است و به او آسیب می زند تا دادگاه به دلیل عسر و حرج حق را به زن بدهد و حکم طلاق را بدون رضایت مرد صادر کند.

قوانین مربوط به مهریه در انواع ازدواج چگونه است؟

مطابق با ماده 1082 قانون مدنی مهریه مالی است که زن به مجرد عقد مالک آن می شود و می تواند هر نوع تصرفی در آن داشته باشد. و اگر به صورت وجه رایج باشد با تغییر شاخص قیمت سالانه، به روز شده و سپس دریافت می کند. هرچند مهریه حق زن است، اما می توان با شرط به عدم تعیین مهریه عقد دائم نمود.

این مورد برای ازدواج موقت صدق نمی کند و تعیین مهریه شرط صحت عقد محسوب می شود؛ در غیر اینصورت عقد باطل است چراکه مهریه در ازدواج و نکاح موقت جز ارکان اساسی آن به شمار می رود.

مهریه به سه شکل می تواند لحاظ شود.

1. مهر المسمی : مهریه‎ایست که زن و مرد بدون هیچ محدودیتی در میزان آن به نفع زن توافق می کنند و در عقدنامه به صورت شفاف و واضح ثبت می شود.

2. مهر المثل : گاهی در هنگام عقد مهریه ای تعیین نمی شود؛ و یا آنچه به صورت مهریه لحاظ می شود مجهول است تا زوجین پس از عقد با توافق مهریه را مشخص کنند. به این نوع از مهریه که پیش از تعیین آن میان زوجین نزدیکی صورت گرفته است، مهر المثل (مهریه متعارف) گفته می شود و متناسب با جایگاه اجتماعی زن تعیین می شود.

3. مهر المتعه : زمانیکه زن و مردی به عقد دائم یکدیگر در می آیند و مهریه ای تعیین نمی شود و یا مهریه مجهول است، پیش از آغاز زندگی مشترک به دلیل عدم امکان سازش اقدام به جدایی کنند، اگر این زوج با یکدیگر نزدیکی نداشته باشند دادگاه حکم به مهریه “مهر المتعه” می دهد که برخلاف مهرالمثل متناسب با دارایی و توانایی مرد توسط کارشناس دادگستری لحاظ می شود.

4. مهرالسنه : مهریه‎ایست که رسول خدا برای همسرانش و همچنین دخترش فاطمه در نظر می گرفت. بر اساس لمعه اگر مرد، زن را به کتاب خدا وسنت پیغمبر«صلى الله علیه وآله» تزویج کند مهریه قانونی او پانصد درهم است. در شرح لمعه قیمت پانصد درهم را پنجاه دینار تعیین مى کند. در جاهاى دیگر آمده است که دینار با یک مثقال شرعى طلا برابر است.

زوجه برای مطالبه مهریه خود، علاوه بر اینکه می تواند با پیمودن پروسه دادرسی از طریق دادگاه خانواده، مهریه خود را مطالبه کند، می تواند بدون نیاز به مراجعه به دادگاه، و از طریق اجرای ثبت (اداره ثبت) نسبت به توقیف اموال شوهر جهت وصول مهریه خود اقدام نماید.

طلاق توافقی فوری

نحوه قسط بندی مهریه چگونه است و به چه مواردی تعلق می گیرد؟

زمانیکه زوجه، مهریه خود را به اجرا بگذارد و زوج تمکن مالی برای پرداخت مهریه را نداشته باشد  دادخواست اعسار از پرداخت مهریه ارائه می دهد و در دادگاه معسر شناخته می شود. بدین ترتیب می تواند از مزایای اعسار یا تقسیط استفاده کند.

قسط بندی مهریه هیچ الگوی مشخصی ندارد و کاملن به رای قاضی وابسته است. قاضی با توجه به میزان مهریه، شرایط مالی مرد و دفاعیه زن مشخص می کند چه مقدار از مهریه بصورت پیش قسط و الباقی بصورت اقساط پرداخت شود. بدین ترتیب میزان پیش قسط و تعداد اقساط در موارد گوناگون یکسان نیست و متناسب با شرایط زوجین توسط قاضی مشخص می شود، ولی ملاک اجمالی آن این است که ده درصد مهریه به عنوان پیش قسط و اقساط باید معادل یک چهارم درآمد ماهیانه فرد بدهکار باشد.

آیا می توان به حکم دادگاه نسبت به نحوه قسط بندی مهریه اعتراض نمود؟

تقسیط پرداخت مهریه که متعاقب صدور حکم اعسار انجام می شود، در بستر زمان و با تغییر شرایط مالی بدهکار(زوج) قابل درخواست تعدیل می باشد. همچنین زوجه می تواند با ارائه لیستی از اموال همسرش نسبت به حکم تقسیط مهریه از جانب دادگاه اعتراض نماید.

درصورتیکه مرد اموال خود را به نام غیر کند، راه چاره چیست؟

در صورتیکه مرد پس از صدور حکم قطعی مبنی بر پرداخت مهریه، اموال خود را به منظور فرار از دین به نام دیگری کند، علاوه بر اینکه این عمل جرم تلقی می شود، این انتقالات درمقابل زن قابل استناد نیست و درحکم باطل است و زن می تواند از محل آن اموال، مهریه خود را وصول کند.

اما اگر پیش از به اجرا گذاشتن مهریه به نام دیگران کرده باشد،  معامله به قصد فرار از دین محسوب نمی شود و مرتکب جرم نشده است.

مجازات فرار از پرداخت مهریه چیست؟

در صورتیکه زوج پس از پرداخت چند قسط، از ادامه پرداخت سرباز زند، مهریه از وضعیت قسطی به وضعیت حال تبدیل می شود و زوج مکلف به پرداخت همه مهریه به صورت یکجا می شود. فرار از پرداخت مهریه بخودیِ خود مجازات کیفری ندارد، مگر اینکه مشمول عنوان انتقال به منظور فرار از دین باشد که جرم تلقی شده و مجازات حبس در پی دارد.

دادگاه طی چه مدت حکم به پرداخت مهریه را صادر می کند؟ این حکم چه زمانی به دست مرد می رسد؟

مدت زمان رسیدگی دادگاه ها بستگی به میزان موجودی پرونده های آن شعبه داشته و بر آن اساس وقت رسیدگی تعیین میشود و در این خصوص زمان معینی وجود ندارد و از دادگاهی به دادگاهی و از شهرستانی به شهرستانی میتواند متفاوت باشد. رای صادره به محض صدور به زوج ابلاغ میشود. از زمان ابلاغ زوج یکماه فرصت دارد تا دادخواست اعسار را به دادگاه تقدیم کند و نسبت به حکم صادر شده اعتراض نماید.

در چه صورت اموال توقیف نمی شوند؟

اموال زوج توسط اداره ثبت و اداره دارایی زیر نظر دادگستری بررسی می شوند و در صورتیکه اموال جزو مستثنیاتِ دِین تلقی گردد، توقیف نمی شوند. مستثنیات دین که توسط قانونگذار مشخص شده‎اند عبارتند از برخی اقلامِ حداقلی که هر انسانی برای زندگی و رفع حاجت شخصی بدان محتاج است، همچون یک خانه متعارف برای شخص، یا ابزار کار شخص و…

اموالی که برای اجرای حکم توقیف نمی‌شود درماده (۵۶) قانون اجرای احکام مدنی مصوب۱۳۵۶ پیش‌بینی شده است. تشخیص مورد و انطباق آن با مقررات مذکور، با عنایت به شأن و موقعیت اجتماعی محکوم‌علیه و عرف محل، به‌عهده مرجع اجراکننده حکم است.

پیش از اقدام برای گرفتن طلاق و تقدیم دادخواست به دادگاه بهتر است با وکلایی که در این حوزه فعالیت موثر داشته اند مشورت بگیرید. پرونده های طلاق که از جانب زن به جریان می افتند بسیار پیچیده و فنی هستند به همین خاطر نیازمند آشنایی کامل با قوانین، رویه قضایی و نظرات مشورتی اداره حقوقی قوه قضاییه دارد و هرچه میزان تجربه وکیل بیشتر باشد، اشراف به این ساز‎وکارها بهتر است.

موسسه حقوقی و بین المللی رویای سبز عدالت متشکل از وکلای پایه یک دادگستری با سالها تجربه در حل پرونده های خانوادگی و دادخواست های طلاق در کنار شما هستند تا از ابتدا با مشاوران و وکلای خبره، این بحران را در کوتاهترین زمان با کمترین هزینه به بهترین شکل پشت سر بگذارید.

بهترین وکیل سعادت آباد

موسسه حقوقی و داوری بین المللی رویای سبز

موسسه حقوقی رویای سبز با گروهی از وکلای خبره در حیطه تجارت و ورشکستگی همراه شماست تا در صورت بروز مشکلات تجاری حامی شما باشد و با کمترین خسارت مالی در کوتاه ترین زمان از اعتبار شما حراست کرده تا پس از پایان دوران ورشکستگی با خطای کمتر به روال عادی تجارت بازگردید.

برای مشاوره آماده هستیم

تلفن : 02128111036(سی خط)

پست الکترونیکی : info@royayehsabz.com

نشانی : تهران، سعادت آباد،میدان

کاج، سرو شرقی، پلاک ۱۳۷، ساختمان رویای سبز
ثبت-برند-رویای-سبز
موسسه حقوقی و داوری بین المللی رویای سبز

جدیدترین اخبار حقوقی

طلاق

طلاق

question_answer0
مشاوره حقوقی تلفنی - دکتر افشین قاسمی
تبلیغات با یار هومشند کسب و کار
همین حالا برندتو ثبت کن
افشین قاسمی وکیل پایه یک دادگستری و داور بین المللی

اینستاگرام رویای سبز

فهرست