دکتر افشین قاسمی

موسسه حقوقی و داوری بین المللی رویای سبز

نام وکیل :افشین قاسمی پژوهشگر دوره دكتراي حقوق خصوصي

تلفن : ۲۸۱۱۱۰۳۶-۰۲۱
ایمیل : info@royayehsabz.com
نشانی : تهران، سعادت آباد،میدان کاج، سرو شرقی، پلاک ۱۳۷، ساختمان رویای سبز

دلایل و نحوه طلاق از سوی زن

طلاق گاهی آخرین راهِ رسیدن به آرامش زوجین و شروع زندگی دوباره برای آن‎ها است. مطابق با قانون در صورتی که زندگی اجتماعی و خانوادگی زوجین بواسطۀ یکی از مشکلاتی که در قانون ذکر شده است مورد تهدید قرار گیرد؛

همانند مسئله سلامت و بقای نسل، با درخواست طلاق یکی از زوجین، دادگاه پس از بررسی‎های لازم، حکم بر جدایی را صادر می‌کند. اگر چه حق طلاق با زوج است و هر لحظه اراده کند می‌تواند با پرداخت حقوق همسرش او را طلاق دهد، اما در مواردی زوجه نیز با سپری کردن راهی نسبتاً طولانی می‌تواند از همسرش جدا شود.

بسیار شاهد این ماجرا بوده ایم که زوجین به وقت امضای عقدنامه شان در دفترخانه شروطی را ضمن شرایط متداول ازدواج مکتوب می‌کنند که بعد از آغاز زندگی مشترک دیگر رعایت نمی شوند. طبق ماده 119 قانون مدنی در چنین مواقعی که عملکرد هر یک از طرفین نسبت به شروط ضمن عقد ازدواج زیر سوال برود، از سوی زوج یا زوجه قابلیت پیگرد قانونی و حقوقی دارد و در بعضی موارد زوجه می‌تواند با ارجاع به آنها خود را مطلقه سازد.

آنچه در این موضوع حائز اهمیت است حضور یک وکیل خبره و آشنا به مسائل طلاق است تا نه تنها از حقوق موکل دفاع کند و او را به حق قانونی‎اش برساند بلکه روند جدایی را تسریع بخشد.

شروط ضمن عقد شامل موارد زیر است و برای همه موارد آن زوجه می‌تواند مهریه خود را مطالبه نماید:
– عدم پرداخت نفقه بیش از شش ماه: طلاق به دلیل عدم پرداخت نفقه به دو روش انجام می‌شود. یکی به استناد شروط ضمن عقد ازدواج یعنی شروط 12 گانه‌ای که در عقدنامه ازدواج آمده است و دیگر به استناد ماده 1129 قانون مدنی.

بدین ترتیب زوجه می‎تواند به شورای حل اختلاف یا دادگاه خانواده مراجعه کرده و شکایت طرح انفاق تنظیم کند و با ثبت آن در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، نفقه معوقه خود را مطالبه نماید.

و با توجه به داشتن وجه کیفری، زوجه می‌تواند شکایت کیفری مبنی بر ترک انفاق کند که در صورت اثباتِ عدم پرداخت نفقه از طریق از طریق شهادت شهود، مدارک و مستندات و یا اقرار زوج، حبس تعزیری از 6 ماه الی ۲ سال برای زوج در نظر گرفته می‎شود.

– برخی عیوب جسمانی مرد که بر توانایی و کیفیت ارتباط جنسی وی اثر منفی می‌گذارد: ماده 1122 قانون مدنی مقرر می‌کند چنانچه مرد دارای عیوبی همانند خصاء، مقطوع بودن آلت تناسلی به اندازه‌ای که قادر به عمل زناشویی نباشد و عنن به شرط اینکه حتی یک بار عمل زناشویی را انجام نداده باشد که می‌تواند ناشی از دلایل جسمانی یا روانی بوده، باشد به زن حق فسخ نکاح داده می شود.

این بیماری‎ها یا باید قبل از ازدواج وجود داشته باشند یا اگر بعد از ازدواج بروز کنند منجر به آمیزش نشده باشد. بنابراین اگر مرد حتی یکبار با زن آمیزش داشته باشد، زن دیگر حق فسخ ندارد. بدین ترتیب زن با مراجعه به دفتر خدمات قضایی دادخواستی تنظیم می‌کند و پس از آن با ارجاع پرونده به دادگاه صالح برای پیگیری به شعب دادگاه مراجعه می‌نماید. دادگاه با توجه به رای متخصصین حکم طلاق را صادر خواهد کرد.

– سوء رفتار و یا سوء معاشرت زوج به حدی که ادامه زندگی را برای زوجه غیر قابل تحمل نماید: مطابق ماده 1103 قانون مدنی، زوجین مکلف به حسن معاشرت با یکدیگرند. اما در صورتی‎که زوج رفتارهای پرخطر داشته باشد، یعنی رفتار مرد ضرر بدنی یا مالی یا شرافتی برای زن داشته باشد، زوجه می‎تواند از طریق قانون و تماس با پلیس صورت جلسه‌ای تنظیم کند تا بوسیله آن به پزشکی قانونی ارجاع یابد؛ سپس با گواهی پزشکی قانونی دادخواستی مبنی بر جدایی تنظیم نموده و برای طلاق اقدام نماید.

– جنون زوج در مواردی که فسخ نکاح شرعا ممکن نباشد: در صورت حدوث جنون بر زوج، در مواردى هم كه فسخ نكاح به دلیل استقرا، فوریت و عدم علم به عیب ممكن نباشــد، زوجه از جانب زوج، وكیل در اجراى طلاق است و با اثبات جنون زوج در محضر دادگاه می‌تواند به وکالت از جانب زوج خود را مطلقه نماید.

– عدم رعایت دستور دادگاه در مورد منع اشتغال زوج به شغلی که طبق نظر دادگاه صالح منافی با مصالح خانوادگی و حیثیت زوجه باشد.

– زن مدعی بی پولی و عسر و حرج باشد: در رویه قضایی عسر و حرج به هر نوع سختی غیر قابل تحملی گفته می‌شود که ادامه زندگی با مرد را برای زن سخت و دشوار نماید. بر اساس ماده 1130 قانون مدنی در صورتی که دوام زوجیت موجب عسر و حرج زوجه باشد، وی می‌تواند به حاکم شرع مراجعه کرده و تقاضای طلاق کند. چنانچه عسر و حرج مذکور در محکمه ثابت شود دادگاه می‌تواند زوج را اجبار به طلاق نماید و در صورتیکه اجبار میسر نباشد زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داد می‌شود. با توجه به اینکه عسر و حرج مفهومی نسبی است حاکم شرع با توجه به وضعیت زوجه حکم را صادر می‌نماید.

-ترک زندگی توسط زوج به مدت 6 ماه متوالی و یا 9 ماه متناوب در مدت یکسال بدون عذر موجه: این امر باعث بلاتکلیفی زوجه می‌شود و ممکن است سلامت و بهداشت روحی و روانی و به تبع آن سلامت جسمانی زوجه را تهدید کند و او را در عسر و حرج بگذارد؛ به همین دلیل در صورتیکه زوجه درخواست طلاق دهد، دادگاه پس از انجام بررسی‌های لازم حکم طلاق را صادر می‌کند.

– محکومیت قطعی زوج به حبس 5 سال یا بیشتر یا به جزای نقدی که بر اثر ناتوانی از پرداخت منجر به پنج سال بازداشت شود یا به حبس و جزای نقدی که مجموعا منتهی به پنج سال یا بیشتر باز داشت شود و حکم مجازات در حال اجرا باشد. بدین ترتیب زوجه می‌تواند با اثبات عسر و حرج دادخواست طلاق تنظیم نماید چراکه در این بازه زمانی زوج قادر نیست تکالیف زناشویی خود را انجام دهد.

– اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلا وی به مشروبات الکلی: مسئله‎ای که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد می‎آورد و امتناع و عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است، و یا پس از ترک، مجدداً به مصرف‌ موارد مذکور روی آورد به زوجه این حق را می‎دهد که خواهان جدایی باشد و دادگاه با توجه به مصلحت خانواده حکم طلاق را پس از انجام بررسی‎های لازم صادر می کند.

– محکومیت قطعی زوج در اثرارتکاب جرم و انجام هر گونه مجازات اعم از حد و تعزیر در اثر ارتکاب جرمی که مغایر با حیثیت خانوادگی و شئون زوجه باشد. تشخیص اینکه مجازات مغایر با حیثیت و شئون خانوادگی است با توجه به وضع و موقعیت زوجه و عرف و موازین دیگر با دادگاه است.

– اگر زوج همسر دیگری بدون رضایت زوجه اختیار کند: در اینصورت زوجه می‌تواند با درخواست استعلام از اداره ثبت احوال شناسنامه یا برگه صیغه ازدواج موقت همسرش را به دادگاه ارائه نماید و یا از طریق تحقیق محلی از همسایه‌های منزل دوم زوج، ازدواج دوم را اثبات نماید و یا به تشخیص دادگاه اگر ثابت شود زوج نسبت به همسران خود اجرای عدالت نمی کند، زوجه می‌تواند از همسرش طلاق بگیرد.

مقایسه بورس رویای سبز

مراحل دعوای طلاق به درخواست زوجه

درصورتیکه زوجه خواهان جدایی باشد و روند جدایی به صورت وکالتی یا توافقی نباشد؛ باید دادخواست خود را به دادگاه خانوادۀ شهری که هم اکنون ساکن است و یا دادگاه خانواده محل اقامت همسرش تقدیم کند.

بدین ترتیب دادخواست طلاق به درخواست زوجه در دفاتر خدمات قضایی تنظیم می شود تا دعوا به یکی از شعبات دادگاه خانواده نزدیک محل زندگی زوجه ارجاع داده شود و وقت رسیدگی و ارائه دلایل و اثبات عسر و حرج زوجه مشخص شود. سپس دعوا به داوری جهت اخذ گواهی عدم امکان سازش ارجاع داده می شود.

در مواردی دادگاه درخواست نظریه ی پزشکی قانونی و استعلام از مراجع مربوطه می دهد و پس از بررسی همه مدارک و جنبه ها، حکم طلاق صادر و در صورت قطعی شدن، صیغه ی طلاق جاری می‎شود. اگر دادگاه بدوی به نفع زوجه حکم ندهد، زوجه می‎تواند پس از بیست روز درخواست تجدید نظر کند.

هزینه دادخواست طلاق از طرف زن

گرفتن حکم طلاق از لحظه ثبت دادخواست تا صدور حکم دارای هزینه هایی است که زوجه مکلف به پرداخت آن می شود.

این هزینه ها عبارتند از : هزینه تنظیم و ثبت دادخواست در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، هزینه کپی برابر با اصل کردن مدارک شناسانی و عقد نامه زن برای ضمیمه شدن به دادخواست طلاق، هزینه جلسات مشاوره قبل از طلاق، هزینه دادرسی، هزینه اعتراض به آرای دادگاه بدوی و تجدید نظر در صورتی که مورد اعتراض واقع شود، هزینه خواندن صیغه طلاق به دفتر ازدواج و طلاق و حق الوکاله در صورت داشتن وکیل برای طلاق به درخواست زن .

برای ثبت و پذیرش دادخواست از طرف زوجه در دفاتر خدمات قضایی الکترونیک، صرفا مدارکی از قبیل شناسنامه و کارت ملی و عقدنامه، سپس ثبت نام در سامانه ابلاغ الکترونیک قوه قضاییه و پرداخت هزینه دادرسی کفایت می کند.

نمونه دادخواست های طلاق از سوی زوجه

دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش جهت اجرای صیغه طلاق به لحاظ تخلف از شرط ضمن عقد و ترک زندگی مشترک از طرف زوج بیش از مدت شش ماه
تعیین خواسته و بهای آن: صدور گواهی عدم امکان سازش جهت اجرای صیغه طلاق به لحاظ ترک زندگی مشترک به مدت بیش از شش ماه
ریاست محترم مجتمع قضایی / دادگستری …………
با سلام و دعای خیر- احتراما به استحضار عالی می رساند:
اینجانبه به تاریخ ……… به موجب سند نکاحیه شماره ………….. دفتر رسمی ازدواج شماره …………. با تعیین مهریه ……….. ریال به عقد رسمی و شرعی زوجیت خوانده محترم در آمدم که ثمره این ازدواج یک فرزند پسر دو ساله است. خوانده کلیه شروط دوازده گانه مندرج در سنند ازدواج را پذیرفته است و در ضمن عقد نکاح وکالت با حق توکیل به غیر جهت اجرای صیغه طلاق در صورت تخلف از شرایط ضمن عقد به اینجانب اعطا نموده است. خوانده محترم مدت یکسال است که بدون عذر موجه زندگی مشترک را ترک نموده است و در طول مدت مزبور اصلا هیچگونه نفقه و کسوه ای به اینجانب و فرزندم نداده است و هزینه زندگی ام نیز بر عهده پدرم می باشد. نظر به اینکه خوانده از شرایط ضمن عقد نکاح تخلف نموده است مستندا به ماه 1119 قانون مدنی ناظر به شروط ضمن عقد نکاح صدور گواهی عدم امکان سازش جهت اجرای صیغه طلاق مورد استدعاست.
با تجدید مراتب احترام

نام و نام خانوادگی
امضاء

تعیین خواسته و بهای آن: صدور گواهی عدم امکان سازش جهت اجرای صیغه طلاق به لحاظ اعتیاد زوج به مواد مخدر از نوع تریاک
ریاست محترم مجتمع قضایی / دادگستری …………
با سلام- احتراما با تقدیم دادخواست و ضمائم پیوست آن به استحضار عالی می رساند:
اینجانبه به تاریخ …….. به موجب سند نکاحیه شماره ……… تنظیمی در دفتر ازدواج شماره ………… با تعیین مهریه …… سکه بهار آزادی به عقد رسمی و شرعی زوجیت خوانده در آمدم که ثمره این ازدواج یک فرزند دو ساله می باشد. خوانده محترم کلیه شروط دوازده گانه مندرج در سند نکاحیه را پذیرفته است و در ضمن عقد نکاح وکالت با حق توکیل به غیر جهت اجرای صیغه طلاق در صورت تخلف از شرایط ضمن عقد به اینجانب اعطا نموده است. خوانده مدت دو سال است که اعتیاد به مواد مخدر از نوع تریاک پیدا نموده است و به موجب دادنامه شماره ……….. مورخ ……….. دادگاه انقلاب اسلامی…………. محکوم به پنج میلیون ریال جزای نقدی گردیده است که به موجب دادنامه مذکور تخلف نامبرده از شرایط ضمن عقد نکاح محقق گردیده است. علی‎هذا با عنایت به مراتب فوق مستندا به ماده 1119 قانون مدنی ناظر به شروط ضمن عقد نکاح صدور گواهی عدم امکان سازش جهت اجرای صیغه طلاق مورد تقاضاست.
با تجدید مراتب احترام

نام و نام خانوادگی

امضاء

دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش جهت اجرای صیغه طلاق به لحاظ تخلف از شرط ضمن عقد و محکومیت قطعی زوج به اتهام سرقت
تعیین خواسته و بهای آن: صدور گواهی عدم امکان سازش جهت اجرای صیغه طلاق به لحاظ محکومیت قطعی زوج به جرایم منافی با حیثیت خانوادگی
ریاست محترم مجتمع قضایی / دادگستری …………
با سلام و دعای خیر- احتراما به استحضار عالی می رساند:
اینجانبه به تاریخ …….. به موجب سند نکاحیه شماره …….. دفتر ازدواج شماره ……… با تعیین مهریه ……… ریال به عقد رسمی و شرعی زوجیت خوانده در آمدم که ثمره این ازدواج یک دختر یک ساله است. خوانده محترم کلیه شروط دوازده گانه مندرج در سند نکاحیه را پذیرفته است و در ضمن عقد نکاح وکالت با حق توکیل به غیر جهت اجرای صیغه طلاق در صورت تخلف از شرایط ضمن عقد به اینجانب اعطا نموده است. متاسفانه خوانده به موجب دادنامه شماره ………….. صادره از شعبه ……….. دادگاه عمومی ………… به اتهام سرقت محکوم به یک سال حبس گردیده است که محکومیت نامبرده به اتهام سرقت منافی با حیثیت خانوادگی و شئون اینجانب می باشد. نظر به اینکه خوانده از شرط ضمن عقد نکاح تخلف نموده است و رای دادگاه در خصوص سرقت به قطعیت رسیده است مستندا به ماده 1119 قانون مدنی ناظر به شروط ضمن عقد نکاح صدور گواهی عدم امکان سازش جهت اجرای صیغه طلاق مورد استدعاست.
با تجدید مراتب احترام
نام و نام خانوادگی
امضاء

دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش جهت اجرای صیغه طلاق به لحاظ تخلف از شرط ضمن عقد و عقیم بودن زوج
تعیین خواسته و بهای آن: صدور گواهی عدم امکان سازش جهت اجرای صیغه طلاق به لحاظ عقیم بودن زوج
ریاست محترم مجتمع قضایی / دادگستری …………
با سلام و دعای خیر- احتراما به استحضار عالی می رساند:
اینجانبه به تاریخ …….. به موجب سند نکاحیه شماره …….. دفتر ازدواج شماره ……… با تعیین مهریه ……… ریال به عقد رسمی و شرعی زوجیت

خوانده در آمدم که با گذشت شش سال از زندگی مشترک فرزند نداریم. خوانده محترم کلیه شروط دوازده گانه مندرج در سند نکاحیه را پذیرفته است و در ضمن عقد نکاح وکالت با حق توکیل به غیر جهت اجرای صیغه طلاق در صورت تخلف از شرایط ضمن عقد به اینجانب اعطا نموده است. متاسفانه با گذشت شش سال از زندگی مشترک تا به حال دارای فرزند نشده ایم و با مراجعات مکرر به پزشک متخصص معلوم شده است که خوانده عقیم می باشد.
نظر به اینکه آرزوی هر زن این است که روزی مادر شود و کانون هر خانواده با تولد فرزند گرم می شود و با توجه به اینکه خوانده شرط ضمن عقد نکاح تخلف کرده است مستندا به ماده 1119 قانون مدنی ناظر به شروط ضمن عقد نکاح صدور گواهی عدم امکان سازش جهت اجرای صیغه طلاق مورد استدعاست.
با تجدید مراتب احترام
نام و نام خانوادگی
امضا

و دیگر نمونه:

خواهان : زوجه

خوانده :زوج

خواسته : تقاضای صدور حکم طلاق

دلائل : عقدنامه پیوست (مواد 1129 و 1130قانون مدنی)

احتراماً به استحضار می‌رساند ، اینجانب ……… طی عقدنامه پیوست به تاریخ ……… به عقد دائم آقای ……… درآمده‌ام ، حال با توجه به اینکه زوج از پرداخت نفقه خودداری می‌نماید و عسر و حرج در زندگی بوجود آمده و از طرفی سوء رفتار شدید دارد و زندگی مشترک غیر قابل تحمل است و پرونده‌ای تحت کلاسه ……… ، نیز در ارتباط با ایراد ضرب و شتم و فحاشی مشارالیه مؤید آن است لذا تقاضای صدور حکم طلاق با بخشش تمام مهریه / با بخشش مبلغ ……… از مهریه / بدون بخشش مهریه) را به استناد مواد 1129 و 1130 قانون مدنی با احتساب خسارات قانونی مورد استدعاست .

طلاق توافقی

طلاق توافقی بهترین گزینه پیش رویِ زوجینی است که به هر دلیلی قادر به ادامه زندگی مشترک نیستند و تصمیم به جدایی می‎گیرند. با توافق بر مهریه، حضانت فرزندان، مقدار نفقه آن ها، نحوه و مدت ملاقات فرزندان بدون آمد و شدهای اضافه پس از سپری کردن جلسات مشاوره خانواده در صورت اصرار به جدایی با ثبت دادخواست در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، به دادگاه خانواده ارجاع می یابند و با گرفتن رای دادگاه می‎توانند به دفاتر طلاق مراجعه کرده و طلاق خود را ثبت کنند.

گاهی زوجین تمایلی به حضور در روند جدایی ندارند و با گرفتن وکیل وکالت می دهند تا روند طلاق توسط وکیل پیگیری شود و به نتیجه برسد. بدین ترتیب در صورتی که یکی از زوجین مایل به شرکت در جلسات مشاوره نباشد؛ درخواست طلاق به صورت یک طرفه از جانب زوج یا زوجه ثبت می شود و بعد از ارجاع به شعبه خانواده، توافق زوجین به دادگاه رسیدگی کننده اعلام می شود تا دادگاه رأی را مطابق توافق طرفین یا وکلای آنها صادر کند.

اگر هرکدام از زوجین در طی مشاوره و پیش از صدور گواهی عدم امکان سازش پیشمان شود و نخواهد طلاق بگیرد، دادگاه رای به جدایی نمی‎دهد و توافقنامه‎ای که به منظور طلاق تنظیم شده است نیز فاقد اعتبار است و هیچ کدام از طرفین نمی توانند به آن رجوع کنند. اما پس از صدور رای، مطابق ماده 35 و 36 قانون حمایت از خانواده در صورت پشیمانی زوج و عدم حضور در دفترخانه، ثبت طلاق ممکن نخواهد و زوجه نمی تواند با وجود رای دادگاه طلاق بگیرد.

مگر آنکه از پیش حق طلاق داشته باشد و یا ضمن رای دادگاه از زوج برای جدایی وکالت بگیرد. بدین ترتیب بدون حضور زوج می تواند به دفتر ثبت طلاق مراجعه کرده و طلاق را ثبت رسمی کند.

اما اگر زوجه بعد از صدور رای دادگاه پشیمان شود، همسرش می تواند بدون حضور او به یکی از دفاتر ثبت طلاق مراجعه کند و طلاق را ثبت نماید.
در صورتی‎که یکی از زوجین و یا هر دو در خارج از کشور باشند موظفند برای طی مراحل طلاق توافقی به شخصی در ایران، از طریق سفارت یا کنسولگری ایران وکالت دهند تا روند طلاق را پیگیری کند و به سرانجام برساند.

بدین ترتیب وکیل در ایران با وکالت مذکور از طریق طلاق توافقی و با توجه به توافقات موکلین، رای طلاق را اخذ می کند و در صورت داشتن اختیار در دفتر طلاق نیز ثبت رسمی خواهد کرد. تکلیف مهریه و حضانت فرزندان همان است که زوجین از پیش توافق کرده‎اند و در وکالتنامه درج شده است.

طلاق توافقی

1- عقدنامه یا رونوشت، شناسنامه و کارت ملی زوجین است. اگر کارت ملی در دسترس نباشد ولی شماره ملی را بدانند برای دادخواست طلاق توافقی کفایت می‎کند. در صورت در دسترس نبودن عقدنامه می بایست به دفترخانه‎ای که در آن ازدواج صورت گرفته مراجعه نمود و رونوشتی از عقدنامه تهیه کرد.

2- گواهی بکارت و آزمایش بارداری یکی از مهمترین مدارکی است که دادگاه از زوجین می‎خواهد. چراکه مکلف است در هر رای طلاق تکلیف باردار بودن یا نبودن زوجه را مشخص کند. البته اگر زوجه بالای ۵۰ سال سن داشته باشد یائسه محسوب می‎شود و نیازی به آزمایش نیست. همچنین اگر زوجه مدعی باشد که باکره است توسط دادگاه به پزشکی قانونی به منظور معاینه و اخذ گواهی مربوطه معرفی می شود. و در صورتیکه زوجه نه یائسه باشد و نه باکره، ارائه آزمایش بارداری الزامی است.

برخی شعب دادگاه خانواده ارائه آزمایش بارداری را در زمان رسیدگی و قبل از حکم می پذیرند و بعضی دیگر ارائه جواب آزمایش را موکول به دفتر ثبت طلاق می کنند.

نمونه دادخواست طلاق توافقی با وکالت طلاق

زوجین می‎توانند به یکدیگر و البته هر شخص دیگر وکالت در طلاق اعطا کنند. این کار در اصطلاح حق طلاق نامیده می‎شود. این وکالت از طریق شرط وکالت مندرج در عقدنامه و یا مراجعه به دفتر اسناد رسمی و تنظیم وکالت رسمی داده می شود.
خواهان
خانم/آقای…
خوانده
خانم/آقای…
وکیل
خانم/آقای…  آدرس: تهران- فلکه دوم صادقیه – بلوار آیت ا… کاشانی- نرسیده به خیابان مهران- پلاک ۹۱ ساختمان مهر  طبقه ۴ واحد ۱۳
خواسته
طلاق توافقی
دلایل و منضمات
۱عقد نامه/۲شناسنامه زوجین/۳کارت ملی زوجین/۴وکالتنامه وکیل دادگستری/۵ سند وکالت در طلاق
ریاست محترم مجتمع قضایی خانواده …

با سلام احتراما به استحضار می رساند، زوج (موکل) حسب وکالتنامه رسمی شماره …. مورخ …. دفترخانه …. شیراز به زوجه وکالت در طلاق داده است و در این راستا زوجه، اینجانب …. را به عنوان وکیل مع الواسطه شوهر انتخاب کرده است. لذا با عنایت به حدود اختیارات وکالتنامه مذکور با توجه به عدم تمایل و تفاهم اخلاقی زوجین، تقاضای صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی) مورد استدعاست.
امضاء
خواهان
خانم/آقای…
خوانده
خانم/آقای…
وکیل با واسطه زوج
خانم/آقای …   آدرس: تهران- فلکه دوم صادقیه – بلوار آیت ا… کاشانی- نرسیده به خیابان مهران- پلاک ۹۱  ساختمان مهر  طبقه ۴ واحد ۱۳
وکیل زوجه
خانم/آقای …   آدرس: تهران- فلکه دوم صادقیه – بلوار آیت ا… کاشانی- نرسیده به خیابان مهران- پلاک ۹۱  ساختمان مهر  طبقه ۴ واحد ۱۳
خواسته
طلاق توافقی
دلایل و منضمات
۱عقد نامه/۲شناسنامه زوجین/۳کارت ملی زوجین/۴وکالتنامه وکیل دادگستری/۵ سند وکالت در طلاق
ریاست محترم مجتمع قضایی …

با سلام احتراما به استحضار می رساند: زوجین بر طبق عقد نامه …. مورخ …. در عقد نکاح دائم  یکدیگر می باشند. در مورخ …. به موجب سند رسمی وکالت شماره …. دفترخانه …. تهران، زوج  به زوجه، وکالت در طلاق با وکالت در قبول بذل داده است، که به جهت اعمال طلاق، زوجه اینجانب … را به عنوان وکیل با واسطه شوهر انتخاب کرده است که به وکالت از طرف زوج دادخواست امضاء می شود و اینجانب …. به عنوان وکیل زوجه به همراه وکیل مع الواسطه زوج از محضر محترم دادگاه صدور حکم طلاق توافقی(گواهی عدم سازش)  تقاضا می شود.
امضاء

نمونه دادخواست طلاق توافقی

خواهان
خانم/آقای…
خوانده
خانم/آقای…
وکیل

خواسته
طلاق توافقی
دلایل و منضمات
۱٫عقد نامه ۲٫شناسنامه زوجین ۳٫کارت ملی زوجین
ریاست محترم دادگاه های خانواده تهران
با سلام احتراما اینجانبان بر طبق کپی مصدق عقدنامه پیوست از مورخ در عقد نکاح دائم یکدیگر می باشیم که به دلیل عدم تفاهم اخلاقی تمایل به جدایی و طلاق داریم. لذا از محضر محترمتان صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی) مورد استدعاست.
امضاء

نمونه دادخواست طلاق توافقی دیگر با بیان جزئیات توافق

خواهان
خانم/آقای…
خوانده
خانم/آقای…
وکیل

خواسته
طلاق توافقی
دلایل و منضمات
۱٫عقد نامه ۲٫شناسنامه زوجین ۳٫کارت ملی زوجین
ریاست محترم دادگاه های خانواده تهران
با سلام احتراما به استحضار می رساند که اینجانبان بر طبق سند نکاحیه شماره…. دفتر خانه…. اصفهان در عقد نکاح دائم یکدیگر می باشیم ولی به دلیل اختلافات فی ما بین از دادگاه تقاضای طلاق توافقی داریم و در این راستا از کل مهریه که … سکه بهار آزادی می باشد … سکه در قبال طلاق از جانب زوجه بذل می شود و زوج قبول بذل دارد و … سکه باقی مانده به صورت ماهانه دو سکه پرداخت می گردد. فرزند مشترک دختر ۵ ساله در حضانت مادر (زوجه) است و نفقه ایشان ماهانه چهارصد هزار تومان برعهده زوج می باشد. جهیزیه زوجه تا قبل از اجرای صیغه طلاق مسترد خواهد شد. زوجین دیگر ادعایی نسبت به هم ندارند لذا صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی) مورد استدعاست.
امضاء

بهترین وکیل سعادت آباد

موسسه حقوقی و داوری بین المللی رویای سبز

موسسه حقوقی رویای سبز با گروهی از وکلای خبره در حیطه تجارت و ورشکستگی همراه شماست تا در صورت بروز مشکلات تجاری حامی شما باشد و با کمترین خسارت مالی در کوتاه ترین زمان از اعتبار شما حراست کرده تا پس از پایان دوران ورشکستگی با خطای کمتر به روال عادی تجارت بازگردید.

برای مشاوره آماده هستیم

تلفن : 02128111036(سی خط)

پست الکترونیکی : info@royayehsabz.com

نشانی : تهران، سعادت آباد،میدان

کاج، سرو شرقی، پلاک ۱۳۷، ساختمان رویای سبز
ثبت-برند-رویای-سبز
موسسه حقوقی و داوری بین المللی رویای سبز

جدیدترین اخبار حقوقی

طلاق

طلاق

question_answer0
مشاوره حقوقی تلفنی - دکتر افشین قاسمی
تبلیغات با یار هومشند کسب و کار
همین حالا برندتو ثبت کن
افشین قاسمی وکیل پایه یک دادگستری و داور بین المللی

اینستاگرام رویای سبز

فهرست