کد اقتصادی

کد-اقتصادی-رویای-سبز

کد اقتصادی

دولت به منظور نظارت بر اعمال اقتصادی و تجاری اشخاص حقیقی و حقوقی و حمایت از آن ها، فعالین اقتصادی را ملزم به مراجعه به اداره دارایی منطقه شرکت می نماید تا نسبت به تشکیل پرونده دارایی و دریافت کد اقتصادی اقدام نمایند.این کد دوازده رقمی منحصر به فرد و شناسه ملی شرکت تولیدی – بازرگانی می باشد، بدین ترتیب دارنده کد اقتصادی ملزم است شماره تخصیص یافته را بر روی فاکتورهای خرید و فروش خود درج نماید تا از هرگونه کلاه برداری، فعالیت های غیر مجاز، سوء استفاده و رانت خواری‌های احتمالی جلو گیری شود. همچنین براساس کد اختصاصی درج شده بر روی فاکتورها سازمان امور مالیاتی میزان سود شرکت ها را بصورت دقیق محاسبه نموده ومیزان مالیات را مشخص می نماید.
کد اقتصادی  برای تمامی فعالیت های اقتصادی از قبیل : گرفتن کارت بازرگانی، باز کردن حساب در بانک، شرکت در مناقصه ها و مزایده های خصوصی و دولتی، بستن قرار داد با شرکت های دولتی و حتی نوشتن و صادر کردن فاکتور ضروری است.
تمامی فعالین اقتصادی ملزم هستند تا 2 ماه پس از ثبت شرکت کد اقتصادی خود را از سازمان مالیات دریافت نمایند. و در صورتیکه اقدام برای دریافت کد اقتصادی پس از دو ماه باشد ؛ از سوی سازمان امور مالیات کشور برای شرکت جریمه در نظر گرفته می شود.
در صورتی که شرکت خود را ثبت نموده اید و فعالیت اقتصادی را آغاز کزده اید؛ اما هنوز برای گرفتن کد اقتصادی اقدامی نکرده اید و یا در این رابطه دچار مشکل شده اید می توانید با مشاورین حقوقی رویای سبز در تماس باشید تا در اسرع وقت مشکل شما را حل کنند.

موارد کاربرد کد اقتصادی

صدور فاکتور
حضور در مناقصات و مزایده ها
باز کردن حساب بانکی
عقد قرارداد با شرکت ها و موسسات
اخذ کارت بازرگانی
فعالیت قانونی

فرآیند ثبت نام کد اقتصادی

پیش ثبت نام الکترونیک
صحت سنجی اطلاعات
تولید و ارسال اطلاعات کاربری
ثبت نام الکترونیک
اعتبارسنجی ستادی و میدانی اطلاعات و رسیدن به مرحله نهایی

استعلام کد اقتصادی با کدملی

استعلام کد اقتصادی از طریق شناسه ملی وجود ندارد. می توانید با داشتن شناسه ملی به سایت http://www.ilenc.ir مراجعه نموده و اسم شرکت را پیدا کنید. سپس به سامانه بررسی اعتبار کد اقتصادی رفته و با وارد نمودن اسم شرکت، کد اقتصادی آن را استعلام کنید.

استعلام کد اقتصادی

برای عقد قرارداد و همکاری با شرکت های تجاری نیازمند استعلام کد اقتصادی اشخاص حقوقی هستید. برای این کار می توانید به آدرس www.evat.ir/frmvalidationofregistration.aspx رفته و از صحت کد اقتصادی شرکت مطمئن شوید.

مدارک لازم جهت اخذ کد اقتصادی حقوقی

 • اصل شناسنامه و کارت ملی کلیه اعضا و سهامداران شرکت (یا کپی برابر اصل)
 • اصل آگهی تاسیس شرکت به انضمام مدارک شرکتی اعم از پیش آگهی تغییرات ،اساسنامه و شرکتنامه، شرکتهای مسئولیت محدود، اظهارنامه شرکتهای سهامی خاص و تقاضا نامه موسسات
 • تکمیل دفترچه اشخاص حقوقی (اخذ از واحد کپی اداره های مالیات)
 • مهر شرکت
 • اجاره نامه رسمی محل قانونی شرکت با کد رهگیری و هولوگرام
 • اخذ گواهی امضا اشخاصی که حق امضا دارند

مدارک لازم جهت اخذ کد اقتصادی حقیقی

 • ارائه درخواست کتبی
 • کپی پروانه کار
 • سه قطعه عکس 3*4
 • تکمیل فرم اطلاعات شخصی
 • فیش پرداخت هزینه های صدور کد اقتصادی
ثبت نام الکترونیکی در نظام مالیاتی

ثبت نام الکترونیکی نظام مالیاتی

 ثبت نام  الکترونیک و در نهایت تخصیص شماره اقتصادی از طرف سازمان امور مالیاتی کاملا رایگان صورت می پذیرد و هرگونه درخواست وجوه به عنوان این سازمان از این بابت غیر قانونی است.شما می توانید از آدرس e3.tax.gov.ir در وب سایت رسمی سازمان امور مالیاتی کشور ثبت درخواست نمایید و یا اینکه از فرم ذیل درخواست خود را ثبت نمایید تا کارشناسان رویای سبز پیگیر مدارک و دریافت کد اقتصادی شما باشند.

 

 

 

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره